גבריאל גרסיה מרקס, נאום אהבה נגד גבר יושב, תשע נשמות (81), 2021 (1987). תרגום: מיכל שליו
ספרות

גבריאל גרסיה מרקס / נאום אהבה נגד גבר יושב

סיפור קצרצר יפהפה ומפתיע של הסופר האהוב עליי גבריאל גרסיה מרקס, נאום אהבה נגד גבר יושב

גבריאל גרסיה מרקס, נאום אהבה נגד גבר יושב, תשע נשמות (81), 2021 (1987). תרגום: מיכל שליו

סיפור קצר, מחזה או מונולוג?

אין כמו חוויה משכרת לחובבי הספרות בכלל ולחובבי גבריאל גרסיה מרקס בפרט, כשעוד סיפור ועוד סיפור נגלה לעינינו. לא מזמן עם עובד תרגמו את סיפורו של ניצול, סיפור שמבוסס על מקרה אמיתי, והנה תשע נשמות מתרגמים את נאום אהבה נגד גבר יושב, שנכתב במקור ב 1987.

לא החלטתי אם נאום אהבה נגד גבר יושב זהו סיפור קצר או מחזה. הוא נכתב כמחזה, יש קצת הוראות במה אבל לא כמו שמחזות נכתבים, אבל הוא בהחלט מתרחש על במה. מה שבטוח שהוא כתוב כמונולוג.

על במה אישה פוצחת במונולוג, שאמור להיות דו שיח, "בעלה" יושב לא רחוק וקורא עיתון. האירוע מתרחש בחום הקאריבי בשעת ערב מאוחרת, אי שם באוגוסט 1978. גרסיאלה ובעלה חוזרים מאירוע. גרסיאלה נכנסת בטריקת דלת זועמת ומכריזה

אין בעולם גהינום גדול יותר מנישואים מאושרים! (עמ' 11)

המונולוג מתחיל בהתקף זעם ומסתיים בזעם מוגבר ואפילו במשטמה מכיוונה של גרסיאלה. במהלך העמודים הבאים היא תסביר לקהל השומע והצופה למה היא מתכוונת כשהיא אומרת שאין בעולם גיהנום גדול יותר מנישואים מאושרים, ומה זה לחיות כאישה נשואה, משכילה אך נבגדת.

כדי לספר את סיפורה העלילה עוברת לספר חלקים מהעבר של הזוג הנשוי, וצריך לזכור שזה סוג של מחזה שמתרחש על במה. כלומר, כדי לעבור אל סיפור מן העבר, המספר מספר לנו שאורות הבמה משתנים, שגרסיאלה מחליפה בגדים תוך כדי דיבור – כדי שהקהל או הקורא יבינו שהעלילה חוזרת אחורה בזמן. המספר גם יחזיר את הצופים והקוראים אל ההווה – אל הזעם של גרסיאלה.

וכך היא אומרת ל"בעלה":

אם ירשיעו אותך על משהו ביום הדין, זה על שהייתה לך אהבה בבית ולא ידעת להכיר בה (עמ' 20)

אישה נשואה, משכילה, נבגדת ומושתקת.

מכיוון שזהו סיפור קצרצר, כל מילה נוספת תהווה ספויילר.

זו לי הפעם הראשונה שאני קוראת "מחזה" של מרקס, ואני ממליצה בחום לקרוא את נאום אהבה נגד גבר יושב, סיפור הקצרצר, יפהפה וחכם, ולזכור שהוא נכתב על ידי גבר, ב 1987, בקולומביה ומפיה של אישה.

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

%d בלוגרים אהבו את זה: