חמיש נהרות נפגשו במישור מיוער, בארני נוריס, לסה, 2020 (2016). תרגום: שי סנדיק
ספרות

חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער / בארני נוריס Five Rivers Met on a Wooded Plain / Barney Norris

בארני נוריס, 1987, הוא סופר ומחזאי אנגלי, שזכה לפרסים רבים. חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער הוא הרומן הראשון שכתב, ואני מקווה מאוד שהוצאת לסה ימשיכו לתרגם את ספריו.

חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער, בארני נוריס, לסה, 2020 (2016). תרגום: שי סנדיק

Five Rivers Met on a Wooded Plain, Barney Norris, 2016

סארום

איזה כיף לחזור שוב לעיר הדרומית של אנגליה, עיר שקראתי עליה בהרחבה בספרו של Edward Rutherfurd – Sarum. חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער, חוזר אל סארום, שמה הקודם של סליסברי, ועדיין מכונה בפי המקומיים אולד סארום

מודל העיר אולד סארום. מקור: ויקיפידיה
מודל העיר אולד סארום. מקור: ויקיפידיה

סליסברי היא עיר קתדרלה, שנפגשים בה חמישה נהרות: אייבון, נאדר, אבל, ויילי ובורן. הנהר שנוצר ממפגש זה הוא אייבון ("נהר" בוולשית עתיקה).

הן הרומן של אדוארד רות'רפורד, Sarum, והן הרומן של בארני נוריס, חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער, מזכירים את בניית הקתדרלות בעיר. אדוארד רות'רפורד עושה זאת בפירוט רב (זה מהות הרומן), ואילו נוריס מזכיר את הבנייה, ההרס, והבניה החוזרת. למעשה, הקתרדלה היא מרכז הרומן של נוריס.

באיזור סליסברי ממוקמים שני אתרים חשובים בהיסטוריה של העיר והסביבה, ששוב – מוזכרים בפירוט יתר ברומן של רות'רפורד, ומוזכרים ברומן חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער: מעגל הוודהנג' ומעגל הסטונהנג'

מעגל הוודהנג'. מקור: ויקיפדיה
מעגל הוודהנג'. מקור: ויקיפדיה
מעגל הסטונהנג'. מקור: ויקיפדיה
מעגל הסטונהנג'. מקור: ויקיפדיה
חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער

כאמור, חמישה נהרות סובבים את סליסברי והם נפגשים בעקבות תכסיס של האדמה במישור מיוער, שם התרחש דבר מופלא בדרום הירוק של ווילטשייר. המפגש הזה, העניק לעולם קול, שהתחיל בוודהנג', אחר כך סטונהנג' ואחר כך קתרדלה שהוקמה עוד לפני שאולד סארום הוקמה.

אחר כך הקתדרלה נהרסה והוקמה עוד אחת. אבל תמיד המקום היה אתר פולחן שביטא את השיר, שיר שקיים בכל אחד ואחת מאיתנו ומבקש להישמע. סמולסברי, כך תאמר אחת הדמויות שקוראים לעיר, כיוון שכולם כאן מכירים את כולם ואת ענייניהם של כולם: "היא, כמו כל עיר, לא רק לבנים וטיט, אלא רשת מורכבת של יחסי גומלין היסטוריים ואנושיים".

הקתדרלה העתיקה בסליסברי. מקור: ויקיפדיה
הקתדרלה העתיקה בסליסברי. מקור: ויקיפדיה

כך מתחיל הרומן חמישה נהרות נפגשו במישור מיוער.

הרומן בנוי מחמישה קולות, כל קול הוא שיר שמבקש להישמע, כמו חמש הנהרות שסובבים את העיר, כל אחת מהדמויות מסופרת בגוף ראשון:

החץ הבוער של הצריח: ליאם, מאבטח צעיר, שמחפש את עצמו, הוא זה שפותח את הרומן ומסיים אותו. הסיפור שלו יתגלה בסוף ;

העיר האחרת: ריטה, מוכרת פרחים ש"נמצאת בצד הלא נכון של גיל שישים", יש לה נשמה פגיעה והיא מכורה לסמים. הסיפור שלה מועבר היטב באמצעות הסלנג שהיא משתמשת בו;

נהר מסתלסל כמו עשן: סם, שנאבק בחרדה הקיומית שלו ובאהבה הראשונה שלו. החקירה העצמית שלו מותאמת כל כך לגיל שש עשרה, לגיל ההתבגרות מלאת החששות והחרדות, חוסר ביטחון והתמודדות עם קשיים שמובנים במשפחה: אם, שסגרה את פיו לתמיד, והאהבה העמוקה אל אביו;

קרוב ככל האפשר לכוכבים: בעל קרקע קשיש שחוזר אחורה אל סיפור נישואיו המרגש, נהג במשאית שהיתה מעורבת בתאונת דרכים קשה. הסיפור שלו מועבר באמצעות ראיונות וזיכרונות אל העבר;

עמוק באמצע שום מקום: אליסון, אישתו של איש צבא שנמצא באפגניסטן, מנסה להתאקלם באיזור, בנה בפנימייה, וגם היא נאבקת בחרדות שלה באמצעות יומן שהיא כותבת ובבדידות של זו שתמיד נשארת מאחור. הסיפור שלה נכתב באמצעות היומן שהיא כותבת לבעלה.

כאמור, בארני נוריס הוא מחזאי, והרומן חמישה נהרות שנפגשו במישור מיוער הוא רומן הביכורים שלו. אך גם הרומן הזה בנוי באופן דומה למחזה בן חמש המערכות המסורתי: הקטעים הנפרדים של ריטה, סם, ג'ורג 'ואליסון הם בעצם המקבילה הרומנית לדמות העומדת על במה וקוראת, כאשר ליאם מספק את הפרולוג ואפילוג. בהחלט ניתן לראות את זה מותאם לבמה או למסך.

אך אלו אינם סיפורם של חמש דמויות תלושות, כי אם יש ביניהם כמה חיבורים.

נקודות החיבור בין הדמויות

הדמויות קשורות אחת לשנייה בחיבורים שונים. חמישה חיים, המחוברים על ידי צירופי המקרים ופרטים קטנים של חיי היומיום, שייפגשו, יתערבבו וייפרמו. נקודת המפגש של כל הדמויות היא סליסברי, שמוצגת בפירוט רב, עד שהיא כמעט דמות בפני עצמה. תיאורי הטבע של המקום מרהיבים ועושים חשק לטיול במקום.

אם סליסברי היא העיר שבה מתרחשת העלילה, אז הקתדרלה העתיקה, אחד ממקורות הפולחן של האיזור וליבה של ההיסטוריה של סארום, היא המקום הספציפי שאליה מתנקזות כל הדמויות: לידה ומוות. שם, הצריח כמו זקיף שקט המשגיח והצופה על כל האנשים למטה.

תיאורי העיר כל כך מפורטים ומומחשים, שהקורא מרגיש שהוא נמצא במקום. ויש עוד מקרה אחד שתופס את כל הדמויות באותו מקום.

חמישה נהרות שנפגשו במישור מיוער הוא רומן על מוות – אישי וקהילתי, בדידות, אבל גם אופטימיות והסתכלות על יופיו של העולם מסביב; רומן כתוב היטב, כל דמות יש לה אופן אחר של ביטוי (יומן, סלנג, ראיונות, זיכרונות); בעל מבנה מהודק וצפוף בדימויים ומשמעויות וכל דמות מטופלת באמפתיה וחמלה. זהו רומן שמספר את החיים של אנשים שיש להם בחירות לגבי החיים שלהם-עצמם, ולבחירות האלו יש משמעות עבור האחרים.

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *