טולדו
טיולים

גיחה קצרה לטולדו (Toledo)

באמצע הטיול הקצר והספונטני למדריד, החלטתי שאני מוסיפה טיול קצרצר יותר אל טולדו. אם מגיעים למדריד חבל לפספס את העיר הימי בינימיית והיפהפייה!

כרטיסים

אני ממליצה לרכוש כרטיסים מראש, למרות שאני לא עשיתי כך.. הגעתי לתחנת הרכבת אטוצה ושם רכשתי. צריך להגיע לפני הזמן, כי הרכישה קצת מורכבת. יש מכונות אוטומטיות אך משום מה יש דרישה למלא שם, מספר דרכון, ועוד כמה פרטים והכל בספרדית. רכשתי כרטיס הלוך ושוב (אף על פי שהוכנתי מראש לא לעשות את זה, כי הסיור בטולדו הוא נזיל, תלוי באינדיבידואל – בקצב ההליכה, במקומות שרוצים לראות ולהיכנס אליהם ובחמת המיאוס לחזור בחזרה) ותלוי מזג אוויר.

טיפ: צריך לשים לב עם איזו חברת רכבות נוסעים (יש כמה וכמה) ובאיזו קומה היא נמצאת. על הכרטיס מסומן בנוסף לשם החברה גם מספר הקרון ומספר המושב

נעזרתי בבחור מקסים שהבין מה אני שואלת אבל לא דובר אנגלית ונעזר בגוגל טרנסלייט כדי להסביר לי היכן הרכבת שלי נמצאת, הוא ממש ליווה אותי עד הצ'ק אין, וידא שהכל בסדר והמשיך לדרכו. מלאך!

בפוסט שמישהי העלתה, היא כתבה שרכשה כרטיס הלוך ושוב וכשהגיעה לפני הזמן לתחנת הרכבת בטולדו וניסתה להמיר את הכרטיס לשעה מוקדמת יותר, לא התאפשר לה והיא רכשה כרטיס נוסף.

ובכן, אצלי זה קרה הפוך. הטיול שלי התקצר מכיוון שאחד המוזיאונים שרציתי להיכנס אליו היה סגור. חזרתי בחזרה לתחנת הרכבת לפני הזמן ואפילו לא הצטרכתי לבקש. איש השירות בתחנה מיד הבין מה אני רוצה ועזר לי במהירות האפשרית להמיר את הכרטיס לשעה מוקדמת יותר. ובכל זאת, אל תסמכו על זה.

תחנת הרכבת אטוצה מבחוץ
תחנת הרכבת אטוצה מבחוץ
פנים תחנת הרכבת אטוצה
פנים תחנת הרכבת אטוצה

נסיעה של חצי שעה נעימה ומרווחת (מיזוג נעים ולא קור מקפיא עצמות) והגעתי לטולדו. בדרך ישבה לידי בחורה שהזהירה אותי שזה היום החם ביותר השנה. כן, היה חם מהגיהנום!

טולדו

תחנת הרכבת בטולדו
תחנת הרכבת בטולדו
בית העירייה בטולדו
בית העירייה בטולדו

טולדו נמצאת כ 68 ק"מ דרומית למדריד, שוכנת על גבעה על שפת נהר הטחו, בגובה של כ-454 מטר מעל פני הים. היא הייתה בירת ספרד במשך 476 שנה (1085-1561), ועד היום היא נראית כמו עיר ימי ביניימית. העיר העתיקה מוקפת חומה וסמטאותיה צרות. עד לגירוש ספרד היא הייתה מרכז יהודי מפואר.

ב 1986 טולדו קיבלה את מעמדה כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו.

כעיר מוקפת חומה היא מתהדרת מספר שערים: שער טולדו, שער אריות, שער ביסאגרה, שער דה קמברון.

טולדו
טולדו
שער טולדו
שער טולדו
נוף העיר טולדו במעלה המדרגות
נוף העיר טולדו במעלה המדרגות
סמטאות טולדו
סמטאות טולדו
סמטאות טולדו
סמטאות טולדו

נכנסתי דרך שער טולדו ועליתי בדרך הארוכה במעלה המדרגות (יש אפשרות לקצר באמצע העלייה).

כיכר זוקודובר Plaza de Zocodover

הכיכר המרכזית של טולדו. כאן התקיים השוק החשוב ביותר, נמכרו סוסים וחיות משא אחרות והתקיימו מלחמות שוורים בימיה של טולדו כעיר מוסלמית, והתקיימו בה אוטו דה פה של האינקוויזציה. הכיכר נשרפה ב 1589 והוקמה מחדש ב 1854 ככיכר מלבנית.

כיכר זוקודובר
כיכר זוקודובר

מבצר אלקסר Alcázar de Toledo

ממש מאחורי הכיכר המרכזית עומד מבצר אלקסר. הוא ממוקם באזור הגבוה של העיר ובולט למרחק. הוא שימש כמבצר כבר בתקופה הרומאית ואחר כך נכבש על ידי המוסלמים.

כיום בניין אלקאסר הוא המטה של הממשלה הצבאית של טולדו, בו שוכן חלק ממוזיאון הצבא ובקומה העליונה שלו הספרייה האזורית של קסטיליה-לה מנצ'ה.

מבצר אלקסר
מבצר אלקסר

צריח המבצר
צריח המבצר

מוזיאון סנטה קרוז Museo de Santa Cruz

זהו מוזיאון לאמנות, ארכיאולוגיה ואתנוגרפיה, ומציג אוסף הנוגע לטולדו, כולל יצירות של אל גרקו, בן העיר. המוזיאון שוכן במבנה מהמאה ה 15 שהיה בעברו בית חולים.

אל גרקו
אל גרקו

קתדרלת טולדו Catedral Primada Santa María de Toledo

קתדרלת טולדו היא כנסייה קתולית יפהפייה מבפנים ומבחוץ, ומהווה את מקום מושבו של הארכיבישוף של טולדו.

תחילת בנייתה במאה ה 13, והיא אחת משלוש הקתדרלות הגותיות הגבוהות בספרד. היא עשירה באוצרותיה וגם כאן ניתן לראות עבודות של אמן העיר, אל גרקו. למידע נוסף.

אחד התבליטים היפהפיים בגג הכנסייה
אחד התבליטים היפהפיים בתקרת הכנסייה

ביתו ומוזיאון אל גרקו

הצייר והפסל דומינקוס תאוטוקופולוס, אל גרקו, יליד כרתים, היגר לטולדו ב 1577 והשתקע בה. ביתו והמוזיאון נמצאים ממש בקרבת הרובע היהודי.

ניתן לבקר בביתו ובמוזיאון שליד. המוזיאון סגור בימי שני. מכיוון שהטיול שלי היה ספונטני לחלוטין, וביום שני, לא בדקתי את זמינות פתיחת המוזיאון ונתקלתי בשערים סגורים.

ביתו של אל גרקו
ביתו של אל גרקו
לא כל כך נעים לראות מוזיאון סגור
לא כל כך נעים לראות מוזיאון סגור

סימונים ברובע היהודי
סימונים ברובע היהודי

בית כנסת אל טרנזיטו Sinagoga del Tránsito

בית הכנסת ידוע גם על שמו של שמואל הלוי, היה בית כנסת, הוסב לכנסייה לאחר גירוש היהודים מספרד, והחל מ 1910 ועד היום משמש מוזיאון המכונה המוזיאון הספרדי. הוא נבנה ב 1357.

הוא ממוקם ברובע היהודי של ימי הביניים של טולדו.

בית כנסת אל טרנזיטו
בית כנסת אל טרנזיטו

בית הכנסת של סנטה מריה לה בלנקה Synagogue of Santa María la Blanca

בית הכנסת של מריה הלבנה, או בית הכנסת של אבן שושן, הוקם ב 1180. הוא נחשב למבנה בית הכנסת העתיק ביותר באירופה, שימש כבית כנסת במשך 211 שנים ומשנת 1391, לאחר פוגרום כנגד היהודים, הוסב ככנסייה קתולית.

כיום הוא משמש מוזיאון (כניסה 5 יורו, לא חובה לרכוש כרטיסים מראש) אל האתר.

ארמון דלה קאווה Palacio de los Duques de Maqueda או Palacio de La Cava

הארמון נמצא ליד שער דל קמברון ומנזר סן חואן דה לוס רייס, נבנה במאה ה 16.

לא ניתן לבקר בפנים מכיוון שזה שטח פרטי.

ארמון דל לה קאווה
ארמון דלה קאווה
מנזר סן חואן דה לוס רייס
מנזר סן חואן דה לוס רייס
שער דל קמברון
שער דל קמברון
שער דל קמברון
שער דל קמברון
חומות העיר
חומות העיר
חומות העיר
חומות העיר

כיף לטייל בסמטאות העיר, אולי כדאי להגיע לפני השקיעה ולבקר בין חומותיה כשהשמש מאדימה את גגות העיר הימי ביניימית היפהפייה הזו!

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *