ילד בולע יקום, טרנט דלטון, כנרת זמורה, 2021 (2018). תרגום: שאול לוין
כללי ספרות

ילד בולע יקום / טרנט דלטון Trent Dalton

טרנט דלטון הוא עיתונאי וסופר אוסטרלי. ילד בולע יקום הוא ספר הביכורים שלו. ב 2020 יצא לאור ספר נוסף שלו All Our Shimmering Skies.

דלטון מעיד שלמרות שכעיתונאי כתב סיפורים רבים על החיים המחרידים ביותר בפרברי אוסטרליה – טרגדיות, אלימות, טראומה, בגידות, מוות, הרס, נטישה, סמים, פשע – ללא תקווה וריפוי, הסיפור של אימו נותר הספור המחריד ביותר שאי פעם היה חלק ממנו. למה? כשתקראו את ילד בולע יקום תבינו.

ילד בולע יקום, טרנט דלטון, כנרת זמורה, 2021. תרגום: שאול לוין

Trent Dalton, Boy Swallows Universe, 2018

רומן חניכה

באופן כללי ניתן לומר שזהו רומן חניכה שמתרחש באוסטרליה בשנות השמונים, בשוליים הפרבריים האלימים של בריסביין, שרוחש בתוכו אהבה, פשע, קסם, גורל וכמובן – התבגרות. במובנים רבים ילד בולע יקום מזכיר את הרפתקאותיו של טום סוייר. אם תרצו, ילד בולע יקום הוא טום סוייר של שנות השמונים של המאה העשרים.

הרפתקאותיו של טום סוייר

עטיפת המהדורה הראשונה של הספר הרפתקאותיו של טום סויר, 1876
עטיפת המהדורה הראשונה של הספר הרפתקאותיו של טום סויר, 1876. ויקיפדיה

בקצרה, על הספר: הרומן מתרחש בשנות השלושים של המאה התשעה עשרה, בעיירה בדרום ארצות הברית בתקופה שלפני ביטול העבדות. טום הוא נער יתום שדודתו פולי מאמצת אותו ויחד עם שני חבריו הוא עובר הרפתקאות רבות, כולל התאהבות בבקי תאצ'ר.

טום הוא נער שובב, תחמן ומוכשר. הוא מצליח פעמים רבות להתחמק מבית הספר, ממטלות ומעונשים באמצעות תעלולים, מזימות שונות וקסמו האישי. אף על פי שלעיתים רבות הוא מתנהג באופן בלתי צפוי וילדותי, הוא גם חכם מאוד ובעל חוש הומור, הוא עושה מעשי קונדס ומחפש הרפתקאות.

 

איליי, בריסביין 1983

בחזרה לשנות השמונים של המאה העשרים: איליי מספר את הרומן שלפנינו, ילד בולע יקום. איליי בל הוא נער בן שתים עשרה שיש לו יכולת ביטוי מרשימה לגילו. סלים, הבייביסיטר שלו, אומר שיש לו מוח של מבוגר בגוף של ילד. נשמה זקנה ומוח של מבוגר.

סלים, הוא ארתור "סלים" האלידיי הנמלט הגדול מבית כלא אי פעם, הודיני של הפושעים, אסיר נמלט, חופשי במנוסה. סלים ידוע כ"רוצח נהג המונית", ולפני שלושים ושתיים שנים נידון למאסר עולם.

אוגאסט, לעומת כישרון ההתבטאות של אחיו איליי, לא מדבר מגיל שש. איליי היחיד שמבין אותו, ומבין מה הוא כותב באוויר. אוגאסט בוהה וקורא לעצמו ילד בולע יקום. למעשה, הרומן מתחיל עם משפט שאוגאסט כותב באויר: הסוף שלך הוא גדרון תכול מת, ואת משמעו הקורא יבין עד הסוף.

אוגאסט גדול מאיליי בשנה, אבל אוגאסט גדול משנה מכולם, אוגאסט גדול בשנה מהיקום.

כאמור, וכמו בסיפורו של טום סוייר, גם איליי ואחיו מאומצים על ידי סלים. אביו של איליי, רוברט, שיכור באופן קבוע, הוא נוכח-נפקד, כלומר, נעלם מחייהם אבל מאוד נוכח בזכרונותיהם. אימא פרנסס בכלא ואביו החורג, לייל, החבר של אימו, סוחר הרואין.

לכל דבר יש שתי משמעויות

לכל דבר יש שתי משמעויות, אומר איליי. אחת לכאן ואחת לשם. כאן – זהו המקום הפיזי שהוא ההווה, ושם – המקום הדימיוני, היקום הפתוח וחסר הגבולות שהשתרע בראשו ובליבו.

ה"שם" הוא המקום שאיליי שואף אליו, החלום שלו, להיות עיתונאי.

אבל בינתיים, ועד שיהיה עיתונאי, איליי עובר הרפתקאות אינסופיות, ממש כמו טום סוייר.

דלת סתרים

מאחורי דלת הזזה שהסתתרה בארון הבגדים המובנה בבית ילדותו של טרנט דלטון היה חדר סודי וטלפון אדום. דלטון היה בן שש כאשר המרחב נחשף בפניו על ידי אחד משלושת אחיו. שנים רבות לאחר מכן, הוא הבין שזה חדר הבריחה של משפחתו.

דלת הסתרים הזו ואותו טלפון אדום מהווים גם נקודת מגוז ברומן ילד בולע יקום. אוגאסט מוביל את איליי לחדר ומנבא את צלצול הטלפון האדום, איליי מתחנן בפניו לא לענות, אך אוגאסט עונה ומעביר לאיליי את הטלפון שמזהה את טיטוס בורוז, סוחר הסמים הידוע לשמצה, שמעביר לאיליי מסר מוצפן.

תוך כדי שיחה לייל נכנס לחדר ומאיים על הילדים, אך אוגאסט לא שועה אליו ומוביל את איליי אל דלת סתרים. הם נכנסים לתוכה ומגלים נתיב בריחה, נתיב שיעודד את איליי להטיח בפניו של לייל את עיסוקו, את הסיבות להתדרדרות של אימו, להבטחות שלא קויימו, למעקב אל נבכי הפרברים, שם יתמודד איליי גם מול תופעת ההגירה ורשת הסחר בסמים.

הרפתקאותיו של איליי בל

אבל בכך לא תמו הרפתקאותיו של איליי-טום-בל-סוייר. הם הרי החלק הארי של ילד בולע יקום, שייאלץ לפרוץ לכלא ביום חג המולד כדי לשחרר את אימו, להיות עד ומושא למקרי אלימות אכזריים במיוחד, וכמובן הוא עומד להתאהב.

וכמו סיפורו של טום סוייר, גם סיפורו של איליי הוא סיפור של אחווה, אהבה אמיתית, חברות, דרמטי וטראגי עליז ומרגש. למרות ש ילד בולע יקום לא מספר אפילו עשירית ממה שאימא של טרנט דלטון עברה, ולמרות שהספר מספר על כל התאהבות, כל אגרוף, כל שן שאיבד – זהו סיפור על אהבה. זהו סיפור על כל הדמויות שסובבו סביבו ואהב אותם אהבת אמת.

בתחילת הרומן סלים מלמד את איליי המתבגר לקח שלעולם לא ישכח: מוח מבוגר יכול לקחת גבר בוגר לאן שהוא רוצה להגיע. איליי ימשיך לנוע בין ה"כאן" ל"שם", יגלה עולם וכבר לא יהיה מה שהיה "כאן".

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *