מיכאלאנג'לו, ישו נושא את הצלב
טיולים

מיכאלאנג'לו – ישו נושא את הצלב / Risen Christ

באפריל 2023 שוב ביקרתי באיטליה. הפעם בדרום ואחרי נאפולי, פומפיי, קאפרי, סורנטו. ולבסוף היו לי יומיים ברומא.

איזה כיף לבקר ברומא באפריל. איזה כיף לבקר ברומא שוב.

בכלל, יש משהו מיוחד מאוד לחזור לאותו מקום מספר פעמים. זה היה טיול קבוצתי, אבל ברומא ביקשתי להיפרד מהקבוצה, וחזרתי שוב לאתרים שהתרגשתי מהם, או כאלו שלא הספקתי להיות בהם.

אחד מהמקומות שביקרתי בהם אך היה סגור, הייתה כנסיית Santa Maria Sopra Minerva שם נמצא פסלו של מיכאלאנג'לו, ישו נושא את הצלב. הוא נקרא גם The Risen Christ,  או Christ the Redeemer.

Santa Maria Sopra Minerva

הכנסייה נמצאת ממש מאחורי הפנתאון והיא שוכנת בפיאצה דלה מינרווה. היא נחשבת לכנסייה היחידה שנבנתה בסגנון גותי. היא חשובה מכמה סיבות:

  • הכנסייה מהווה אתר עלייה לרגל של צליינים מכל רחבי העולם הקתולי.
  • הכנסייה נבנתה מעל המקדש לאלה מינרווה, ביתו של יופיטר, אלת החוכמה, המסחר, האמנויות, המדע והמלחמה במיתולוגיה הרומית.
  • בתוך הבזיליקה נמצא קברה של קתרינה מסיינה, פילוסופית, תיאולוגית ומיסטיקאית איטלקייה. היא כתבה את החיבור "דו שיח", והגותה הושפעה מאוגוסטינוס ותומס מאקווינס. כאמור, היא קבורה בכנסייה, ראשה הופרד מגופה וקבור בכנסיית סן דומניקו בסיינה, עיר הולדתה.
  • כאן גם התכחש גלילאו גליליי לתיזות המדעיות שלו בשנת 1633. בשנת 1632 פירסם גלילאו את הדיאלוג על שתי מערכות עולם, בו הוא מציג דיון בין תורת קופרניקוס לתורתו של אריסטו בנוגע לאסטרונומיה. לאחר פרסום הספר הוא נקרא לרומא למשפט האינקוויזציה, והוא נדרש לכפור בדעתו. הוא אכן כופר בתיאוריה שלו, ולכאורה דבק בתיאורייה של הכנסייה – התיאוריה הגיאוצנטרית (כדור הארץ הוא שטוח, לא נע והוא מרכז העולם).
  • שתיים מהתכנסויות הקונקלוות (תהליך בחירת האפיפיור) התרחשה בכנסייה זו, ב 1431 וב 1447
מבנה הכנסייה סופרה מינרווה מבחוץ
מבנה הכנסייה סופרה מינרווה מבחוץ
הכנסייה מבפנים
הכנסייה מבפנים

את פסלו של ברניני המוצב מחוץ לכנסייה, פסל הפיל אי אפשר לפספס. הפסל ה-Pulcino della Minerva, הוא הפסל המפורסם של ברניני ואקול פרטה, מהווה את הבסיס של אחד מאחד עשר האובליסקים המצריים של רומא.

פסל הפיל של לורנצו ברניני Elephant and Obelisk 

הפסל נחשף לציבור ב 1667 ושמו פסל הפיל הנושא אובליסק.

האובליסק (אחד משניים, השני נמצא באורבינו) עשוי גרניט אדום, והוא התגלה במהלך חפירות ליד הכנסייה בשנת 1665. כנראה הוא הגיע לרומא במאה הראשונה לספירה, ויש טוענים שהוא הוקם בערך בשנת 580 לפני הספירה, בתקופה הפרעונית במצרים.

גובהו כ 5 מטרים וחצי ויחד עם הפיל והדום הפסל מתנשא לגובה 13 מטרים, בערך.

הכתובת על הפסל בלטינית:

Let any beholder of the carved images of the wisdom of Egypt on the obelisk carried by the elephant, the strongest of beasts, realize that it takes a robust mind to carry solid wisdom

פסל הפיל של ברניני
פסל הפיל של ברניני

ואז סוף סוף פגשתי בפסל שפיספסתי בביקור הקודם.

מיכאלאנג'לו, ישו נושא את הצלב
מיכאלאנג'לו, ישו נושא את הצלב

ישו נושא את הצלב. הוא נקרא גם The Risen Christ,  או Christ the Redeemer

הפסל הוזמן על ידי מטלו וארי ביוני 1514, שבקשתו היחידה הייתה שישו, העומד עירום, יישא את הצלב. שכשמיכאלאנג'לו עבד על הגרסה הראשונה של הפסל, ב 1515, הוא גילה וריד שחור בשיש הלבן. לכן, הוא עזב את העבודה. בשנים 1519 עד 1521 הוא עבד על גרסה שנייה של הפסל בפירנצה ואת המעבר לרומא הפקיד בידי חניך שלו. כי כאמור, מיכלאנג'לו שנא את העיר רומא. אבל החניך פגע בעבודה. בסופו של דבר הפסל מוצב בכנסיית סופרה מינרווה.

במקור, הפסל חשף את מבושיו של המשיח, כדי להראות שמיניותו אינה מושחתת על ידי התאווה. אבל בשנת 1546 נוספת כריכת ברונזה שמכסה את איבר מינו של ישו. הפסל מציג את מלוא כוחו של ישו באמצעות נוכחות פיזית חזקה. הוא מחבק את הצלב, מקור הרוח של מאמיני הדת.

רגלו מכופפת קמעא, הוא מסתכל הצידה עם הטייה קלה של הראש כאות חמלה. הצלב, הקנה, הספוג והחבל בידיו של ישו מדגישים את ניצחונו על המוות באמצעות סמלים של הפסיון. ישו שקם לתחייה.

הגרסה הראשונה נעלמה לחלוטין אולם בשנת 2000 מזהה אירן בלדריגה את הפסל בכנסיית סן וינצ'זו מרטיירה, בבאסאנו רומנו ליד ויטרבו. את הוריד השחור ניתן לראות בבירור על לחיו השמאלית של ישו.

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *