מקסים בילר, שש מזוודות, כנרת זמורה-ביתן. תרגום: נועה קול
ספרות

מקסים בילר / שש מזוודות (Maxim Biller)

למקסים בילר התוודעתי עם ספרו אסרה, ספר שעורר הדים רבים, וכמובן – בראש של ברונו שולץ. כמו בספרו אסרה גם בשש מזוודות יש סממנים אוטוביוגרפיים, מחייו של בילר בצ'כיה והמעבר לגרמניה.

לכל משפחה יש סודות ושמועות ששרדו מדור לדור. לפעמים הם עניין של חיים ומוות. ברומן החדש שלו, שש מזוודות, מקסים בילר כותב על שמועה אחת כזו, שכוחה המרושע מגיע עד להווה

מקסים בילר, שש מזוודות, כנרת זמורה-ביתן. תרגום: נועה קול

פראג, 1960

שש מזוודות מתחיל ב 1960 בפראג. סיומה, ראדה ושני ילדיהם ממתינים בכיליון עיניים לשחרורו של דימה, אחיו של האב, לאחר מאסר של חמש שנים. דימה נלכד כשניסה לברוח מפראג הקומוניסטית אל המערב ולחבור לשניים מאחיו, אך כנראה שבמהלך הבריחה שלו הלשין על אביו.

כתוצאה מההלשנה האב, הפטריארך של המשפחה, הטאטע, מוצא להורג בעיצומה של המלחמה הקרה. מותו של האב מערער את נאמנות המשפחה וסודות אפלים מתגלים. ערעור הנאמנות מתבטא לא רק במובן המשפחתי המצומצם כי אם גם כלפי המדינה והמקום שבו המשפחה חיה.

הבריחה

בסופו של דבר, המשפחה מצליחה לברוח ממזרח למערב, ממוסקבה דרך פראג להמבורג ולציריך. לכן, במובנים מסויימים זהו גם רומן חניכה, רומן התבגרות של המספר, שבגיל חמש עשרה נוסע לבדו לציריך אל דודו, דימה, כדי לבדוק האם הוא זה שגרם למותו של הטאטע. מי שמלווה אותו היא דמות שמבוגרת ממנו בחמש שנים שהוא פוגש ברכבת. שמה של הדמות מרוסלב, או שמא ירוסלב.

שש מזוודות

הרומן שש מזוודות בנוי כרומן פיקרסקי, כלומר: גיבור הרומן הפיקרסקי היה בדרך כלל נווד הרפתקן בן השכבות הנמוכות (בספרדית: pícaro). הגיבור נסחף ממקום למקום, ומסביבה חברתית אחת לאחרת, בקצב עלילה מהיר ורב תהפוכות. אופייני לסוגה שימוש בהומור ובכלים סאטיריים, כאשר הרפתקאותיו הרבות של הגיבור מספקות הזדמנות ללעוג למגוון תופעות חברתיות ואף אירועים פוליטיים. מאפיין שכיח נוסף הוא צירופי מקרים בלתי סבירים: דמויות שבות ומופיעות בעלילה, מכוח המקרה ובניגוד להסתברות. מאפייני הסוגה קיימים גם בספרים שאינם תואמים לדפוסים המובהקים שלו, ושם התואר "פיקרסקי" יכול לתאר גם יצירות שאינן משתייכות לז'אנר הרומן הפיקרסקי בהגדרתו הצרה (ויקיפדיה).

סיומה, אביו של המספר, מתחבט כיצד לתרגם קטע מתוך החייל האמיץ שוויק, של ירוסלב האשק, ספר שבנוי כרומן הפיקרסקי. הוא מהווה חוט מקשר לרומן שש מזוודות. שש מזוודות מסופר מפיהן של שש דמויות, שש נקודות מבט. הגיבור, או המוטו המוביל את הרומן הוא הנאמנות או למעשה הבגידה.

ביוגרפיה

כמו בספריו הקודמים, גם ברומן שש מזוודות יש סממנים ביוגרפיים של חייו של מקסים בילר, שנולד ב 1960 בפראג, והיגר עם משפחתו לגרמניה ב 1970. הכתיבה שלו ברורה וקולחת והוא לוכד באופן מושלם את הספק והבלבול העצמי של נער בגיל ההתבגרות, שחווה אנטישמיות. מעבר לכך, שש מזוודות משלבות סיפור מרתק בפוליטיקה של המלחמה הקרה ובפזורה היהודית שלאחר המלחמה בשילוב תככים משפחתיים ושאלת החופש האישי.

שש מזוודות של מקסים בילר הוא דרמה משפחתית פסיכולוגית ויצירת מופת ספרותית המותירה את הקוראים עם השאלה הקיומית: איך הם היו מתנהגים אם היו צריכים להציל את החיים שלהם – כגיבור או כבוגד?

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *