העולם גדול והישועה מעבר לפינה (סרט)
קולנוע

סטפן קומנדרייב / העולם גדול והישועה מעבר לפינה (סרט)

העולם גדול והישועה מעבר לפינה, בולגריה, בימאי: סטפן קומנדרייב, 2008, 105 דק' (דובר: בולגרית, גרמנית, איטלקית, ואנגלית)

הסרט מתחיל ב 1975, עם לידתו של אלכסנדר גאורגייב (סאשקו), הוא מספר את סיפור משפחתו הגרה בכפר קטן בבולגריה ממרחק הזמן, משנת 2006. סבו של סאשקו הוא באי דאן, מלך משחק השש בש ויש לו פילוסופית חיים שלמה המבוססת על המשחק, על פיה חייו מתנהלים. אביו של סאשקו נקלע למשבר מול מנהליו במפעל, כשנודע שהסב התנגד בעברו למשטר הקומוניסטי ואף פוצץ את פסלו של לנין בכיכר העיר. עוד נודע, מפי המנהל הקומוניסטי, שהסב היה אלוף רכיבה על אופניים. משפחתו של סאשקו, הוא, אביו ואימו, נאלצים להגר. הם עוברים את הגבול לאיטליה, שם ישהו במחנה פליטים. בזכות משחקו הוירטואוזי של האב בשש בש הם מצליחים לרכוש את חירותם ומהגרים לגרמניה, שהפכה לדמוקרטיה (סביבות שנות השמונים).

הסרט חוזר לשנת 2006, המשפחה עוברת תאונת דרכים, בה נהרגים האב והאם, ואילו סאשקו מאבד את זכרונו – אמנזיה רטרואקטיבית. הסב שומע על כך ומגיע לגרמניה לעזור לנכדו שנמצא בדיכאון. הוא מנסה להחזירו לחיים, להנות מההווי, מהנוף ואולי אף לחזור לבולגריה כדי להעיר את הזיכרון. כששסאשקו מסרב, הוא מסביר לו ש"אין קוביות רעות, יש רק שחקנים גרועים" ו"קוביות לא רק מזל אלא הכל תלוי במי שמשחק איתן". הוא מצליח להוציא אותו מהחדר בבית החולים ובעזרת חיות, אומץ ואהבה אינסופיים הוא לוקח אותו למסע על אופניים שחולף על פני אירופה עד שהם מגיעים בחזרה לבולגריה המשתקמת, בולגריה שעברה משברים פוליטיים וחברתיים.

הסרט מבוסס על פי ספרו של איליה טרויאנוב, ואת הסבא המדהים מגלם מיקי מנוילוביץ, שחקן סרבי (שאותו ראינו בעיקר בסרטיו של אמיר קוסטריצה). המבסס את תפיסת עולמו על משחק השש בש – "הגורל הוא קובית המשחק שלך אבל ההטלה היא שלך".

סרט קטן, חם ולבבי שזכה בפרס הסרט הבולגרי הטוב ופרס חביב הקהל בפסטיבל סופיה 2008

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *