עבאס קזרוני, על שתי רגליים וכנפיים, הוצאת כתר, תרגום יעל סלע־שפירו
ספרות

עבאס קזורני / על שתי רגליים וכנפיים

עבאס קזרוני הוא סופר, עורך דין ושחקן יליד אירן. לא מצאתי פרטים ביוגראפיים נוספים עליו חוץ מהמסקנה היחידה העולה מתוך ספרו שהוא כנראה יליד 1971. על שתי רגליים וכנפיים הוא סיפורו האוטוביוגראפי המדהים והמעורר התפעלות שיצא לאור לראשונה בארצות הברית ב-2008, דווקא תחת השם The Little Man, ואחר כך שונה שמו ל On Two Feet and Wings.

מלחמת אירן עירק

השנה היא כנראה שנת 1980, ועבאס בן התשע מבין שהוא נולד ב"מפנה המלחמה" – תקופת מלחמת אירן עיראק, זמן קצר לאחר מכן עיראק פולשת לאיראן. משפחתו היא משפחה מפורסמת, בעברה הייתה עשירה מאוד וידועה בקשריה הנרחבים בתקופת השאה. עם עליית משטר האייטלולות, המשפחה נאלצת להסתתר בשל קשריה עם המשטר הקודם, משטר השאה, ויורדת מנכסיה באופן דרסטי.

בשל תקופת המלחמה המתמדת נאלצים ילדיה של אירן לשלם את המחיר הכבד ואט אט גיל הגיוס יורד לעשר שנים בלבד. אביו של עבאס, קארים, מבין את חומרת העניין ולא רוצה שבנו יחידו ייהרג במלחמה. הוא מבקש מאימו של עבאס ומעבאס לעזוב את הארץ לטורקיה, הארץ היחידה שכרגע מוכנה לקבל איראנים. הוא משנן איתם הוראות הפעלה, כמו כיצד לשמור את הכסף, היכן להחליף וכמה בכל פעם, לדבר רק עם איראניים, היכן לגור ועם מי לא לדבר, כיצד להגיע לשגרירות הבריטית כדי לקבל את הויזה הנכספת ולהגיע לבריטניה, שם ייפגשו את בן דודו של קארים, מהדי, והוא יעזור להם להתאקלם. קארים, האב, מוכר את כל תכולת הבית כדי לקנות את הכרטיסים לאיסטנבול והם נותרים חסרי כל. האב מלווה את האם ובנה לשדה התעופה, אך שם נכונה להם הפתעה לא נעימה – האם לא יכולה לטוס ולעזוב את הארץ לעת עתה. האב לא מוותר ומבקש מבנו לטוס לבד, שם הוא אמור למצוא את חברו של האב והוא יעזור לו להתאקלם ולהסתדר עד לקבלת הויזה מהשגרירות.

בסצנה קורעת הבן נפרד מהוריו וטס לבדו לאיסטנבול. באיסטנבול, פוגש עבאס את חברו של אביו, אך זה משאיר בידו רשימת בתי מלון שמאכסנים הרבה איראנים, ועוזב אותו לנפשו. עבאס בן התשע בלבד מוצא את עצמו בעיר זרה שאת שפתה אינו מכיר ובזכות תושייתו, רגישותו וחושיו התמימים אך החדים הוא יודע לזהות אם האדם שמולו הוא אדם טוב וניתן לסמוך עליו ולהאמין לו או אם אדם רע הוא ועדיף לו להתרחק ממנו. בזכות חושיו העסקיים הוא מצליח לא רק לחסוך את כספו אלא להמציא לו תעסוקה ששכרה בידיו. זה הילד שהאדם הראשון שעוזר לו מכנה אותו "איש קטן" (כמו הכותרת הראשונה של הספר), ובזה אחר זה יקראו לו כך עוד כמה דמויות שישפיעו על השהייה שלו באיסטנבול, דמויות שאין ביניהן כל קשר. חוויות והרפתקאות רבות חווה הילד בן התשע בלבד, רחוק מאביו ומאימו מגיניו.

רומן חניכה

זהו ספר אוטוביוגרפי מאירן, המלמד אותנו חוויות של ילד בזמן המלחמה, ילד עם המון תושייה ואומץ שעוזב לבדו את ארץ מולדתו ואת הוריו מולידיו, ילד בן תשע בלבד שלומד מהי הסתגלות, שלומד על בשרו שזרים גמורים מוכנים לעזור לו ואילו קרוביו מתנעים ממנו, שמתבגר מהר ומרשה לעצמו לגחך כששומע ילד בגילו מתבכיין שלא קנו לו שוקולד..

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *