Kate Quinn, The Rose Code, HarperCollins, 2021
ספרות

קייט קווין / צופן הורד Kate Quinn / The Rose Code

קייט קווין, Kate Quinn, היא סופרת שאני אוהבת לקרוא. הרשת של אליס, הציידת היו ספרים שגמעתי בשקיקה. אני מודה שקצת התקשיתי להישאב בספרה החדש של קייט קווין, The Rose Code, אבל כשהתעקשתי, בהמלצתו של מי שמתרגם את הספר לעברית, שי סנדיק, נשאבתי לתוכו עד העמודים האחרונים.

ולכן, אני ממליצה לקוראים לא לפספס גם את העמודים אחרי שלכאורה הספר מסתיים, כולל את הערת המחברת.

קייט קווין Kate Quinn, היא סופרת ממוצא אמריקאי, והיא כותבת בעיקר רומנים היסטוריים. היא מתמקדת בעיקר בשתי מלחמות העולם והדמויות הראשיות שלה הן נשים שפעלו ושינו את ההיסטוריה גם אם במחשכים. ותמיד תמיד יש את האיש/ה הרע/ה או הבוגד/ת.

Kate Quinn, The Rose Code, HarperCollins, 2021

The Rose Code נע בשנות הארבעים של המאה הקודמת בין שתי נקודות זמן, בין 1940 ל 1947, הוא מתרחש באנגליה והוא מספר את סיפורן של שלוש נשים.

Bletchley Park

The Rose Code מתחיל בסיפור רקע של שתי נשים, אוסלה קנדל (Osla Kendall) – אשת חברה קנדית נחושה להוכיח שהיא הרבה יותר מזה, דוברת כמה שפות, ומייבל (Mable) – אישה גבוהה ומרשימה שחלומה להתרחק מאימה ו(קצת פחות) מאחותה התינוקת.

שתיהן נפגשות במקרה ברכבת המובילה אל בלֶצְ'לי פארק (Bletchley Park) אל עבודתן החדשה. Bletchley Park היא אחוזה בעיירה בלצ'לי, במחוז בקינגהמשייר באנגליה, בין אוקספורד לקיימברידג'.

Bletchley Park
Bletchley Park (שימו לב גם למיקומה של Coventry)

בזמן מלחמת העולם השנייה מוקמה באחוזה זו יחידת מודיעין סודית של הבריטים, יחידת מפענחי צפנים (Codebreakers) שתפקידה היה ליירט ולפענח שדרים מוצפנים של כוחות הצבא הגרמני ומדינות הציר. ההישג המפורסם ביותר של היחידה היה פיצוח מכונת ההצפנה הגרמנית "אניגמה" (בסיוע המודיעין הפולני), ופענוח כל התשדורות המוצפנות שהועברו באמצעותה. הישג זה השפיע על תוצאות המלחמה, איפשר את הסרת המצור הימי מעל בריטניה ומנע את סכנת הרעב באי, והקנה לצי הבריטי יתרון משמעותי במלחמה מול חיל הים הגרמני. כיום האחוזה פתוחה לציבור ומשמשת כמוזיאון (מקור: ויקיפדיה)

Bletchley Park אז
Bletchley Park אז
Bletchley Park היום
Bletchley Park היום

תפקידן החדש של אוסלה ומב הוא מפענחות צפנים

Bletchley Park מפענחות צפנים
Bletchley Park מפענחות צפנים

שתיהן מגיעות אל Aspley Guise, שבמהלך מלחמת העולם השנייה שימש כאכסנייה למפענחות הצפנים. שם הן פוגשות משפחה, שהאם שולטת בה באמצעות התנ"ך. אוסלה ומב מנסות להתיידד עם הבת, בת' פינץ' (Bethan Finch). הן מבחינות שבת' מבריקה בפתרון תשבצי היגיון ומגייסות אותה לעבוד איתן, והיא מצידה, מוצאת הזדמנות לברוח מאימה.

הן מפענחות צפנים, ובין היתר עובדות גם על הבומב, מכונה שפענחה את הצפנים של האניגמה. הבומב תוכננה על ידי אלן טיורינג שיוזכר גם ב The Rose Code לא פעם.

הרפתקאות אליס בארץ הפלאות

שלוש הנשים הופכות חברות טובות, מנהלות חיי חברה עשירים ומקימות מועדון ספרות, הן מכנות את המשתתפים Mad Hatters, כשמו של אחת הדמויות בספר האלמותי הרפתקאות אליס בארץ הפלאות, הכובען המטורף, ואת המפגשים הן מכנות Tea Party, מסיבת תה, כמו אחד הפרקים החשובים בספר, מסיבת התה המטורפת, שמרמזת על הביקורת של לואיס קרול לזמן המדוייק שבו נערכת ארוחת הארבע של האנגלים.

ובכלל, יש רפרנסים רבים לספרים רבים של אותה תקופה וששינו את פני עולם הספרות, כמו חלף עם הרוח (והביקורת עליו), ספרי אגתה כריסטי ועוד רבים.

אבל אז משהו משתבש..

קובנטרי, Coventry

מב מכירה את פרנסיס גריי, משורר מלחמה, עובד משרד החוץ ומתחתנת איתו. לא יוצא להם להיפגש יותר מידי, אבל המפגשים הקצרים בבתי מלון ובתחנות רכבת מלהיבים את שניהם. באחד הימים פרנסיס מבקש ממנה להגיע לקובנטרי, כדי להכיר לה את הבית החדש שלהם. היא מבקשת ממנו לקחת את אחותה הקטנה ומבקשת מאוסלה לבוא איתה.

שם כולם נקלעים לאחת מההתקפות הקשות של חיל האויר הגרמני על אנגליה. ההפגזה מחקה כמעט את כל העיר וכשמונה מאות אזרחים נהרגו.

מרכז קובנטרי לאחר ההפגזה
מרכז קובנטרי לאחר ההפגזה (מקור: ויקיפדיה)

ההפגזה התרחשה במציאות ב 1940, אך קייט קווין "מזיזה" אותה קצת בזמן, כדי להתאים אותה לצרכי הסיפור. כמו ברומן The Rose Code גם במציאות יש השערה כי היה מידע בידי שירותי המודיעין הבריטיים על ההפצצה מספר ימים לפני שהתרחשה, אך התקבלה החלטה לא לפנות את האזרחים כדי לא לחשוף את הגרמנים למקורות המודיעיניים.

הנסיך פיליפ

ובינתיים אוסלה קנדל מכירה את פיליפוס אנדראס מיוון ודנמרק הלא הוא הנסיך פיליפ, ומתנהל ביניהם רומן. ב The Rose Code אוסלה נאלצת להימנע מקשר איתו, על פי הוראת המודיעין הבריטי בשל קשריו הגרמניים, והוא מצידו מכיר את אליזבת'.

סוף הרומן מתרחש ביום חתונתם של פיליפ ואליזבת' בעשרים בנובמבר 1947.

מחילת הארנב

כאמור, משהו משתבש במרקם החברות של שלוש הנשים. החברות האמיצה ביניהן מתפרקת. הרומן The Rose Code מתחיל בעצם במסר מבת', שנמצאת בבית משוגעים, אל אוסלה ומב. בת' מאושפזת תחת השם אליס לידל, הלא היא אליס מהרפתקאות אליס בארץ הפלאות, ובת' מגדירה את השהייה שלה שם כהימצאות במחילה של הארנב.

מחילת הארנב בסיפור של לואיס קרול מוביל את אליס אל מציאות אחרת, אל עולם דימיוני שבה היא קטנה וגדלה, עולם שבו לזמן יש משמעות אחרת. וכך גם מרגישה בת' פינץ', ששם משפחתה אולי מעיד על מעשיה. פינץ' הוא פרוש, ציפור שיר נודדת. בת' תיאלץ להתמודד עם אמיתות האשמת ה"שירה" או הבגידה שלה.

ניתוח לובוטומיה

אחת מהפעולות שבת' אמורה לעבור במסגרת האישפוז שלה הוא ניתוח לובוטומי, אחת מהפעולות השכיחות באותה תקופה. זהו הליך ניתוחי לצורך טיפול פסיכיאטרי. בניתוח חותכים ומנתקים את הקשר שבין האונות הקדמיות במוח, או הורסים את רקמת המוח הקדמית. ניתוחים אלה גרמו לשינויי אישיות משמעותיים במטופלים ולעיתים אף גרמו לפיגור שכלי. בעבר נעשה שימוש נרחב בניתוח לובוטומיה לצורך טיפול במגוון הפרעות נפשיות כולל סכיזופרניה, דיכאון והפרעות חרדה שונות. לובוטומיה והשפעתה השלילית מוצגים בסרטי הקולנוע קן הקוקייה ושאטר איילנד (ויקיפדיה)

אז למה The Rose Code?

אשאיר לכם.ן להמתין ולפענח!

רומן היסטורי

The Rose Code רומן היסטורי משופע בדמויות, פרטים ואירועים היסטוריים, חלקם אמיתיים, חלקם "זזו" קצת בזמנים וחלקם ספרותיים לחלוטין. הן, כמו Bletchley Blethering, עורבבו ועובדו לכדי רומן שגם אם הוא צולע בהתחלה הוא בהחלט מרשים ביריעתו, שואב ומרתק.

The Rose Code הוא רומן שלא רק מנכיח את הנשים בהיסטוריה בכלל ובמלחמת העולם השנייה בפרט, אלא נותן להן כוח וביטוי לא פחותים משל הגברים ואף מעמת את אלו מול אלו. למשל, כשמב מעירה לאחת מהדמויות הגבריות, שהיא לא פחות חכמה ממנו, עושה עבודה חשובה לא פחות ממנו אבל השכר שלה נמוך משלו.

דמויות היסטוריות נוספות שלוקחות חלק ברומן: ציינתי את אלן טיורינג ואת הנסיך פיליפ; אליזבת' מופיעה גם היא; בת' מבוססת על שתי דמויות, אוסלה היא אוסלה בנינג שבאמת היה לה רומן עם הנסיך פיליפ; פרנסיס גריי מבוסס על דמות של משורר אחר; איאן פלמינג (מחבר סדרת הספרים ג'יימס בונד); ואלרי גלסבורו (שהפכה למידלטון, סבתה של הדוכסית קייט מידלטון, על הביקור של קייט מידלטון בבלצ'לי פארק); דילי נוקס, ידיד ומנטור של בת';

כתבתי עוד על אלן טיורינג: מכונות כמוני, מנצ'סטר

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *