הקשת / קים קי-דוק
קולנוע

קים קי-דוק / הקשת / The Bow / Kim Ki-duk

הקשת, בימאי: קים קי-דוק, קוריאה, 88 דקות

זקן ונערה חיים בבידוד על ספינת דייגים שהסמל על דופנה הוא הבודהה. הם חיים ביחד כבר עשר שנים, מאז שהזקן מצא אותה נטושה. הנערה לא עזבה מעולם את הספינה והיא לא מכירה את היבשה, למעשה (אולי בבחינת משל המערה). היבשה בסרט אינה נראית, רק הים מצולם, אך היא נזכרת על ידי הדייגים שבאים ממנה אל הספינה.

הזקן מגן על מערכת היחסים הזאת ועל הנערה באמצעות חץ וקשת. בין הזקן ולנערה מתקיימת מערכת יחסים מוזרה – הזקן רוחץ את גופה של הנערה, שבעוד שלושה חודשים ימלאו לה שבע עשרה שנה. אז, יוכל לממש את אהבתו אליה ועד אז הוא לא יתן לאף אחד להפריע לו. יתרה מכך, הוא ממלא טבלת ייאוש. אט אט הוא אף צובר אביזרים לקראת האיחוד-חתונה.

שאר הדייגים באזור סקרנים לגבי מהות מערכת היחסים המוזרה בין הזקן והנערה והם מנסים ליצור קשר: הם באים אל הספינה להתארח ומנסים להפנות את תשומת ליבה של הנערה. עד שיום אחד מגיע בחור צעיר שמצליח לתפוס את תשומת ליבה של הנערה. כשהוא עוזב הוא משאיר לנערה את נגן ה mp3 שלו. הנערה מאזינה לנגן ומתחילה לתהות לגבי העולם שבחוץ. וגם לגבי הנער.

הקשת

הקשת הוא כלי הנשק של הזקן, שבאמצעותו הוא מרחיק את מי שמנסה לפלוש לעולמו ללא רשותו, וגם הכלי שבאמצעותו מתנבאים הדייגים – הם מיירטים חיצים כלפי הבודהה כדי לנסות לקרוא עתידות. אך הקשת הוא גם כלי הנגינה של הזקן. אני חושבת שבבודהיזם הכינור והנגינה עליו הם סמל לזוגיות.
אין כמעט דיבורים בסרט אך הפסקול נעים ומשובח, גם אם צליל הקשת לא ממש דומה לצלילו של כינור.

סמלים

הנערה לבושה תמיד בצבעים של אדום וירוק ואני מניחה שיש לזה משמעות מסויימת (הצבע האדום מופיע על הדגל הבודהיסטי והוא מסמל הישגים, חוכמה, כוח וכבוד. ברחבי אסיה מסמל שגשוג והצלחה. אדום מסמל גם תשוקה, דם, מין, סכנה. הצבע הירוק מסמל את צבע החיים, הוא גם מסמל את הנעורים והפוריות, את הטבע אך גם את הקנאה).

סרט נפלא, עם מוסיקה מדהימה, משולב עם המון מיסטיציזם וסצנת הסיום עוצמתית, חזקה ומאוד משמעותית. קים קי-דוק ידוע בסרטיו הדתיים, מיסטיים, רוויי אלימות אך משולבים עם מוסיקה יפהפייה.

טריילר הסרט

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *