Kristin Hanna / The Nightingal
ספרות

קריסטין האנה / הזמיר // Kristin Hanna / The Nightingal

הזמיר הוא רומן היסטורי שיצא לאור ב 2015. הוא הפך לרב מכר מיד עם צאתו (שני מיליון עותקים) והוא מעובד לסרט. זהו סיפור סוחף, מרתק, מרגש ואמיץ של שתי אחיות, שונות כל כך זו מזו, במהלך מלחמת העולם השנייה.

זיכרון

עלילת הזמיר נפתחת בהווה שמתרחש באורגון, ארצות הברית, בסיפור בגוף ראשון של אישה מבוגרת חולה שמוצאת בעליית הגג קופסת נעליים וכשהיא פותחת אותה, היא נתקלת בתעודת הזהות של זולייט ז'ראביס והזיכרונות מציפים וזורקים אותה אחורה, היא קוראת שוב ושוב הזמנה שהיא מקבלת להגיע לצרפת לאירוע זיכרון לכבוד הזמיר. ההווה עוד יחזור לקורא מספר פעמים לאורך הספר, יקח זמן עד שהקורא ידע מי היא ז'ולייט ז'ראביס ומה הקשר שלה לדמות האניגמטית, מי הוא בכלל "הזמיר" שעליו מצביעה הכותר, עד שלושת העמודים האחרונים. קריסטין האנה מצליחה להחזיק את הקורא, גם אם הוא מצליח לנחש, עד סוף הספר את חידת זהות הדוברת.

בחזרה אל העבר

הסיפור המרכזי מסופר מנקודת מבט של מספר יודע כל. הוא מספר את סיפורן של שתי אחיות בצרפת. הגדולה, ויאן, גרה בבית המשפחה העתיק בקאריבו, היא נשואה ויש לה בת, סופי. השנייה, איזבל, בת שמונה עשרה בפתיחת הרומן, נון קונפורמיסטית שבילדותה בורחת מכמה בתי ספר, לא יכולה לקבל סמכות או מרות והיא מחפשת את אהבת משפחתה שאבדה לה. היא פמיניסטית שרואה לנגד עיניה את דמותה של גיבורת מלחמת העולם הראשונה שהצליחה להציל אנשים כאחות, היא רוצה להיות כמותה, אך משהו משתבש לה. אימה מתה כשהייתה ילדה קטנה והיא לא זוכרת ממנה כמעט דבר, עם מותה אביהן דוחה את שתי בנותיו עקב הלם קרב שחווה במלחמת העולם השנייה. אחותה של איזבל, ויאן, לא מצליחה להתגבר על מותה של אימה ודחייתו של אביה ולא מסוגלת להגן ולקבל את אחותה הצעירה. כך נוצר מתח בין השתיים שמקשה על שתיהן.

עם תחילת המלחמה כשגרמניה פולשת לצרפת, בעלה של ויאן, אנטואן, נשלח למחנה עבודה. היא נשארת בבית מודאגת עם ביתה סופי וממשיכה ללמד בבית הספר המקומי. איזבל, נתקלת בבריחתה בגבר שיעזור לה להגיע לבית אחותה, במנוסתם הם מתוודעים לזוועות המלחמה, ואיזבל מחליטה להצטרף לכוחות ההתנגדות, היא הופכת לדמות מחתרתית שתעזור להבריח טייסים בריטים ואמריקאים אל מעבר לגבול, כדי שיוכלו לחזור ולהפגיז את הגרמנים. דמותה של איזבל מבוססת על דמותה של Andrée de Jongh, אישה בלגית שעזרה לטייסים לברוח מהנאצים.

כשהמלחמה מתארכת ויאן הקונפורמיסטית והשמרנית מתוודעת גם היא אט אט למוראות המלחמה: הרעב, הקור הנורא, השפלות אינסופיות וחייל גרמני שפולש לביתה ומאיים על חייה. היא עוברת טלטלות נפשיות כשהיא עדה להוצאות להורג באמצע העיר, גירוש של יהודים וגירושה של חברתה הטובה ביותר ועל בשרה שלה היא עוברת פגיעה ישירה. גם היא, בדרכה שלה, תצליח להציל ילדים יהודים.

רומן היסטורי

בספר מוזכרים אירועים היסטוריים חשובים, נאומים ודמויות: צ'רצ'יל, דה גול, הפלישה של גרמניה לצרפת, מחנות הריכוז, האיזור המפורז בצרפת, הפלישה לנורמנדי, הישגי בעלות הברית, כמו הפגזות על המפעלים החשובים של הגרמנים, הטלאי הצהוב, הפתרון הסופי ושנאה אינסופית, כך שאני באופן אישי כחובבת רומנים היסטוריים ובעיקר אלו הקשורים למלחמת העולם השנייה, נשאבתי לתוך הסיפור באופן אינטנסיבי.

בהמון חמלה ואהבת אדם מצליחה קריסטין האנה לספר את סיפורן של שתי האחיות במלחמת העולם השנייה, מלחמה עקובה שגבתה קורבנות רבים, שהשפיעה על התודעה של האנושות, שערערה את אמונן של הבריות אחד בשני ואחד באלוהיו, מלחמה שגבתה סבל אנושי רב גם מתושבי הארצות והערים שנאלצו לראות, שפחדו להגיב, שהגיבו ונענשו, שהגיבו והצליחו. כמעט אפס חמלה כלפי הנאצים וגם אם יש שביב של רכות אנושית של אותו חייל נאצי שפלש לביתה של ויאן גם הוא מתערער עם חוסר הרצון של הסופרת עצמה לראות איזשהו צד אנושי בכל הרוע שעמד באויר.

האם אנטואן יחזור מהשבי? האם ויאן תצליח להסתיר את כל הילדים שהיא מצילה? האם איזבל תיתפס? מי האישה שהצליחה לשרוד?

כן, גם אני התקשיתי לעמוד בסקרנות וקראתי אותו בשקיקה ועם הרבה מערבולות בלב..

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *