קת'רין לייסי, התשובות, עם עובד, 2021. תרגום: מאיה פלדמן. Catherine Lacey, The Answers, Macmillan, 2017
ספרות

קת'רין לייסי / התשובות / Catherine Lacey / The Answers

התשובות הוא ספרה השני של הסופרת האמריקאית קת'רין לייסי, והוא אינו האחרון. הוא יצא לאור בשנת 2017. בשנת 2020 יצא לאור ספרה Pew שהביא אותה לרשימה הקצרה דילן תומס.

קת'רין לייסי, התשובות, עם עובד, 2021. תרגום: מאיה פלדמן

Catherine Lacey, The Answers, Farrar, Straus and Giroux, 2017

התשובות מחולק לשלושה חלקים וכמו ספרו של ג'וליאן בארנס, הסיפור היחיד, גם הוא מתחיל בגוף ראשון, ממשיך בגוף שלישי וחוזר לגוף ראשון. הוא מתרחש בארצות הברית, והוא מספר את סיפורה של מרי פרסונס, אישה מפורקת פיזית ומנטלית.

קינסתזה פנאומטית אדפטיבית

קינסתזה פנאומטית אדפטיבית (או בקיצור קפ"אות), זה מה שאד עושה למרי. קינסתיזה היא מילה המורכבת משתיים אחרות ופירושה – תחושה תנועתית, או מודעות לתנועה. באמצעות הקינסתזה אנו קולטים את מקומם של האיברים ביחס לגופנו. פנאומטיקה (רוח, נשימה) עוסקת בטכנולוגיה של הפעלה מכנית באמצעות גז דחוס, בדרך כלל אוויר, ואדפטיבי הוא אדם המסוגל להשתלב בסביבה חדשה.

בקיצור, אד מנסה לעזור לגופה של מרי להתרפא באמצעות טיפול אנרגטי. הוא שולל שיש לה מחלות, אבל ראשון החל כאב הגב, אחר כך באו עוויתות שריר חזקות, התקפי חיידקי בטן, כאבי ראש, כאבים בכל הגוף, יחד עם חובות כספיים.

אד גורם למרי לשכוח שיש לה גוף באמצעות הטיפולים שלו, הוא אומר לה שכל הבעיות שלה וכל התשובות לבעיות האלה מצויות בגבולות הגוף שלה (עמ' 28), ונראה כאילו הוא מבצע עליה פחחות. קורה גם שהיא שוכחת שהיא שם ואפילו נרדמת.

נראה לי בגדר האפשרי – אף שידעתי שזה אבסורד – שגופי שלי, הדבר היחיד שבאמת היה בבעלותי, עוקל איכשהו (עמ' 16)

מרי מתארת ​​את המפגשים האלה בני שלוש שעות כתערובת מוזרה של פעילות גופנית, טיפול, דייט ראשון וטקס. בכל מקרה, התשובות נפתח בהקלה בכאבים של מרי, לאחר כשלונה של הרפואה המערבית באבחון המחלה או בטיפול.

מרי פרסונס

כאמור, שמה של הגיבורה בתשובות הוא מרי פרסונס, אבל לא זה השם שהיא נולדה איתו, אלא השם שהיא נולדה איתו מחדש בגיל שבע עשרה. היא בת 30, אין לה טלויזיה, אין אינטרנט, יש לה טלפון נייח והיא לא רואה סרטים. היא עובדת כפקידת חשבונות, והיא מחפשת עבודה נוספת כדי לשלם על הטיפולים היקרים של אד.

היא נולדה לזוג הורים, אם כנועה ואב קנאי דתי, מהם התנכרה בגיל שבע עשרה כשעברה לגור עם דודתה. אביה שמר עליה בקנאות, לימד אותה חינוך ביתי, שמר עליה מוסתרת, בורה, מרוחקת מהתרבות הפופולרית.

אבל מה עם הנשמה של מרי..?

קורט

כדי לממן את הטיפולים היקרים של אד, מרי מחפשת מקור הכנסה נוסף, והיא עונה למודעה שמחפשת נשים לניסוי חברתי ביוטכנולוגי שהמטרה שלה היא הגדרת מהות האהבה ויצירת מערכת יחסים מושלמת.

שחקן קולנוע מפורסם, קורט סקיי, מתוסכל ממערכות יחסים קצרות טווח ומרגיש שאיבד אמון באנשים, אולי בעצמו ובקריירה שלו. קורט שוכר את מת'סון ומליסה שתפקידם לשכור הרמון של נשים (Girlfriend Experiment) כדי לענות על צרכיו. מרי כמובן לא מכירה את קורט בשל בורותה בענייני קולנוע ובתרבות פופולרית בכלל.

קורט וחבריו מפתחים מערכת ניסויית שמתעדת ומכמתת את פעולת ההתאהבות, ותוהה כיצד להפוך קשר זוגי למושלם ומספק יותר. חלק מהניסוי נשען על הרעיון שאף אחד לא יכול למלא את כל התפקידים שאנו מבקשים מהאחר, ולכן התפקידים מתחלקים בין הנשים – האימהית, הכועסת, האינטלקואלית, הרגשית.

תפקידה של מרי להיות החברה הרגשית: תמורת 1450 דולר בשבוע היא פועלת לפי הנחיות קפדניות ומתוסרטות (מתי לשלוח טקסט, מתי לבכות) שנועדו לעורר את הרגשות של קורט. אין מעורבות הדדית, מרי אמורה להיות המראה והמוזה שלו והרצונות שלה לא רלוונטיים. מרי מתאימה לתפקיד הזה כיוון שהיא לא מתרשמת מהסלבריטאות של קורט, גם בשל העובדה שאביה סגר אותה מהעולם ודיכא את יצר אהבת האדם היא נראית קהה לרומנטיקה ולמין.

במהלך הפגישות קורט והחברות המשתתפות מתחברים לחיישנים כדי שהחוקר יוכל לעקוב אחר תגובותיהם, במהלכן הם מקבלים הנחיות פנימיות, ומתבצע מעקב אחר ההשפעה של הורמונים ונוירוטרנסמיטרים המובילים לעיתים קרובות לתגובות בלתי צפויות.

בין קרוט למרי מתפתח קשר קרוב אך לא ברור אם זו אהבה.

האם מרי תקבל את התשובות לשאלות שהיא מחפשת?

לפעמים נדמה לי שיש לי רק שאלות, שאשאל את אותן שאלות כל חיי. אני לא בטוחה שאני בכלל רוצה תשובות, אני לא חושבת שיש לי מה לעשות איתן, אבל אני כן יודעת שאני מוכנה לתת הכל כדי להיות אדם אחר – כל אדם אחר – אפילו ליום אחד, לשעה אחת. יש משהו במרחק הזה, וכדי לחצות אותו אני מוכנה לעשות הכל (עמ' 94)

אד אומר למרי ששום דבר אינו קבוע או סופי, וכל התשובות שאנו מקבלים הן בתוכנו והן משתנות. לעתים קרובות הם לא אלה שאנחנו רוצים לשמוע.

אהבה – שאלות ותשובות

התשובות הוא על פניו ספר על המורכבות, או אולי חוסר התוחלת, של אהבה והזוגיות, והוא שואל גם מדוע יש לנו רצון לחיות בזוגיות. מרי חוותה כישלונות בזוגיות, ובשלב מסויים היא צופה בזוג יושב על ספסל בפארק ומבינה שיש לה, לבדה, את מה שהיה להם, "היה ברור אז, כל כך ברור עד כאב, שאנשים התאהבו למצוא משהו בעצמם שהיה להם כל הזמן."

התשובות הוא ספר על הדרך בה אנו שולטים באהבה בצורה מגושמת במהלך חיינו, וקת'רין לייסי לוכדת בדיוק את המוזרות של להיות אדם בעולם, לחיות לצד בני אדם אחרים עם מחשבות ורגשות שלא ניתן להכיר.

ב התשובות קתרין לייסי משאירה לנו רשימה של שאלות מרהיבות.

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *