כללי

רמי – ילד של אף אחד / הקטור מאלו

באין משפחה/בלי משפחה/רמי – ילד של אף אחד, הוא ספר מאת הסופר הצרפתי הקטור מאלו, שיצא לאור לראשונה בשנת 1878. הוא כתוב בגוף ראשון – מפי דמותו של ילד אסופי בשם רמי, שנודד בצרפת, אנגליה ושוויץ. הספר תורגם לראשונה לעברית בשנת 1923 ופורסם בשני כרכים. הספר עובד לכמה סרטי קולנוע ואף לסדרת טלויזיה. בשנת 2018 הספר עובד שוב לסרט בכיכובו של דניאל אוטיי. כעת הוא מתורגם שוב לקורא הישראלי.

רמי – ילד של אף אחד, הקטור מאלו, אריה ניר, 2020. תרגום: מריאנה קאן, איורים: א' ביאר

142 שנה מלאו לקלסיקת הילדים של הקטור מאלו, רמי – ילד של אף אחד. רמי נקרע באכזריות ובעורמה מידיה של אימו המאמצת, האם היחידה שהכיר, על ידי אביו המאמץ. או-אז רמי מגלה שהוא בעצם לא בנם הביולוגי, כי אם ילד אסופי שאביו מצא עטוף בחיתולי משי יקרים, ואסף אותו אל ביתו בהנחה שיקבל כסף רב עבורו. אביו מוכר את רמי לזמר איטלקי שירד למחתרת ושינה את שמו לויטאליס, ונודד איתו בעולם ועם להקתו: קפי – כלב פודל לבן שמיד פורס חסותו על רמי והם הופכים לחברים קרובים, קוף חביב בשם טוב לב, וזרבינו ודולצ'ה – עוד שני כלבים בלהקה הנודדת. ויטאליס, רמי והלהקה נודדים מעיר לעיר ברחבי צרפת, שוויץ ואנגליה, הם מופיעים בפני אנשים ומקבלים כסף עבור הופעתם, וישנים היכן שידם משגת: תחת כיפת השמים, בפונדק, באסם ובשערי בתים מכוסים בחופת הכוכבים ומייחלים שהבוקר יגיע, לרוב רעבים מאוד.

רמי – ילד של אף אחד

רמי לומד לנגן בנבל, לומד לקרוא ולכתוב, לומד את העולם הגדול ובעיקר לומד על אנשים. הוא מגלה שהוא מאושר עם ויטאליס ולהקתו למרות שרוב הזמן הוא רעב, חסר לבוש וישן תחת כיפת השמים. יום אחד שוטר מגיע ואוסר את ויטאליס כיוון שאין מחסומים לפיהם של הכלבים. ויטאליס נאסר, ורמי צריך עכשיו להתמודד לבד עם הלהקה, עם הפרנסה, אוכל ומקום לינה. זוהי נקודה מכרעת בחייו של רמי, שמכאן והלאה חייו לא יפסיקו לקבל תפניות חוזרות ונשנות, תפניות שמרתקות את הקורא, מרגשות ומטלטלות אותו, ומקווה יחד עם רמי שימצא את המשפחה האמיתית שלו.

רמי הוא ילד אסופי והספר מדבר על חיי העוני שהוא חי, המלחמה על הפרנסה האוכל ומקום לישון. אבל זהו סיפורם של עניי צרפת ועניי העולם. נדמה ש 1878 זה כאן ועכשיו וכל הזמן. זהו סיפור על מאבק עיקש על המלחמה על החיים, הישרדות בתנאי חיים לא קלים, תנאי רעב וחיים מהיד לפה. זהו סיפורם של כורי הפחם, הליצנים, הלוליינים, הכלבים והחיות, סיפורם של ילדים מאומצים, ילדים שנזרקים לרחוב, ילדים שחווים מלקות, ילדים שחיים בחרפת רעב מתמדת, ילדים שאיבדו את הילדות שלהם. אך יחד עם זאת, רמי מלמד אותנו כי החיים הם תקווה ואופטימיות, לא משנה כמה ניפול – תמיד נקום על רגלינו.

ספר לכל המשפחה!

 

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *