Maggie Shipstead / Great Circle
ספרות

Maggie Shipstead / Great Circle

מגי שיפסטד היא סופרת אמריקאית, מחברת סיפורים קצרים, מסאית וכותבת ספרי מסעות. Great Circle הוא ספרה השלישי. כשהספר יצא לאור ב 2021, הוא נכנס מיד לרשימה הקצרה של פרס בוקר ומיד עורר את סקרנותי. הרומן עב הכרס (608 עמודים), מספר את סיפורן של שתי נשים בידיוניות בשני נרטיבים מקבילים: הראשון, המסופר בגוף שלישי, הוא סיפורה של מריאן גרייבס, טייסת שנעלמה באמצע המאה העשרים; והשני, המסופר בגוף ראשון, הוא סיפורה של האדלי בקסטר, שחקנית הוליוודית שנאבקת על הקריירה שלה במאה העשרים ואחת, ומנסה ליצור סרט על מריאן.

הרומן רחב היריעה המשלב היסטוריה תעופתית – לעיתים נראית לי מיותר, עמוס ודידקטי – הוא סוחף, מסקרן, מלא בפרטים ודמויות מגדריות, ומנסה לענות על שאלת השאלות: האם שני קווים מקבילים יכולים להיפגש?

המוטו שלו

The largest circle that can be drawn on a sphere

איזון מגדרי

כאמור, Great Circle הוא רומן שמשלב דמויות היסטוריות ברומן היסטורי אלטרנטיבי. שיפסטד מקפידה לערוך איזון מגדרי ולשלב בספרה שתי דמויות שעשו היסטוריה גדולה: אמיליה ארהרט (Amelia Earhart) וצ'ארלס לינדברג (Charles Augustus Lindbergh)

אמיליה ארהרט הייתה טייסת וסופרת אמריקאית, האישה הראשונה שחצתה בטיסת יחיד את האוקיינוס האטלנטי ואחר כך גם את האוקיינוס השקט. בשנת 1937 ארהרט נעלמה בנסיבות לא ברורות באוקיינוס השקט, במהלך ניסיונה להקיף את העולם (ויקיפדיה).

צ'ארלס לינדברג היה חלוץ אמריקאי בתחום התעופה שהתפרסם כמבצע טיסת הסולו הטרנס-אטלנטית הישירה הראשונה בהיסטוריה, בשנת 1927 (ויקיפדיה)

שתי דמויות אלו המוזכרות תדיר היוו בסיס לרומן השאפתני של שיפסטד, ולעיצוב דמותה הרב גונית של מריאן גרייבס. באמצעותן, ובאמצעות נשים אמיצות אחרות בהיסטוריה של התעופה, יוצרת שיפסטד דמות מרתקת ומקורית משלה. כמו אמיליה ארהרט, גם ברומן המרתק הזה, גרייבס נעלמת. ב-1950 בזמן שניסתה לעשות היסטוריה ולטוס מהקוטב הצפוני לדרומי מריאן גרייבס נעלמת בימי האוקיינוס.

אבל ההרפתקה הזו מתחילה בכלל במים ולא באוויר במהלך מלחמת העולם הראשונה.

משפחת גרייבס

כשאירופה שוקעת אל תוך מלחמת העולם הראשונה, אי שם באוקיינוס האטלנטי מתפוצצת אונייה הנושאת למעלה מ 500 נוסעים. על האונייה נמצאת גם משפחה קטנה – משפחת גרייבס. אב (הקפטן של האונייה), אם ותאומים. האב עושה כל מאמץ להישאר על הסיפון אבל כשהוא מבין שהוא חייב להציל את התינוקות שלו, הוא משתמש באקדח שברשותו כדי לזנק אל סירת הצלה תוך שהוא לופת את התאומים ומציל אותם.

שיפסטד מצליחה להעביר את מימדי אימת האסון, את פחדן של הדמויות, את הסודות שנושאות בחובן ושיעצבו את מהלך העשורים הקרובים. זו לא הפעם האחרונה שניתקל בשקיעתה של אוניה ובאוקיינוס הגדול, כמו מעגל גדול אחד שנסגר.

במרכז הרומן סיפור התבגרותם וחייהם של התאומים: מריאן וג'יימי גרייבס. כשהאם אבודה בים, האב בכלא Sing Sing כיוון שנטש את ספינתו, מריאן וג'יימי גדלים אצל הדוד שלהם, וואלאס, במיסולה, מונטנה.

They do not always go to school. If it is a splendidly sunny day or an enticingly snowy one, they might wander away somewhere else

חברם היחיד הוא ילד שגר עם אימו בבקתה בקרבת מקום

In summer all three swim naked in creeks and rivers

בעולם הקטן והמושלם שהם יוצרים לעצמם, ג'יימי מפתח אהבה לעולם הטבע, בעוד שמריאן צמאה לחופש, כשהיא רואה זוג טייסי קרקס היא מרותקת:

but Marian had never really noticed them, never considered how an airplane could pass over the mountains, over the horizon, carry people elsewhere. Maybe she had needed the dangerous proximity of the plane, its roar and the red flash of its wings to jolt her from obliviousness. Or maybe the moment was simply right. She was at an age when the future adult rattles the child’s bones like the bars of a cage

מכאן והלאה מתמקדים חייה של מריאן ברצון לעוף. היא מתחננת לשיעורי תעופה ומוכיחה עצמה כטייסת מוכשרת. אבל, מריאן נתקלת בשוביניזם וחוסר אמונם של הטייסים הגברים, והיא נאלצת להוכיח את כישרונה. היא מתנערת ממראה החיצוני – גוזרת את שערה ולובשת בגדים גדולים ממידותיה ונלחמת כדי לזכות באישור לכישורנה.

כשמריאן מתבגרת היא מתחתנת עם גבר עשיר. מערכת היחסים שלהם הופכת להיות נצלנית, אלימה ומתעללת. היא משנה את שמה ובורחת לאלסקה, שם היא מצטרפת לקבוצת טייסות, אך היא חייבת לשמור על תדמית הילדה הטובה והפטריוטית כדי להמשיך לטוס.

You must know they want the contrast, the magazine pictures of the pretty girl like any other, neat as a pin, hair curled, serving coffee and cake, who happens to be the same girl flying the big plane. You can’t have the pilot without the lady

אך כל אלו לא הגבולות היחידים שמריאן תנסה לפרוץ. שם, היא מוצאת אהבה, אהבה שתסכן אותה יותר אפילו מהטיסות שלה. ולא רק אותה.

גם כשנגמרת מלחמת העולם, השאיפה של מריאן להמשיך ולעוף לא נפגמת. החלום שלה, כאמור, להיות הטייסת הראשונה שטסה מקוטב אל קוטב. אבל אז, מריאן גרייבס ואדי בלום נעלמים.

וג'יימי?

ג'יימי גדל להיות צייר רגיש, צמחוני ואוהב חיות, וגם הסיפור שלו מרתק וסוחף.

האדלי בקסטר

ברור מאליו שהסיפור של מריאן גרייבס הוא כובד הרומן Great Circle. אבל מגי שיפסטד משלבת בו נרטיב נוסף, המקביל לטייסת המוכשרת, המתרחש במאה העשרים ואחת בהוליווד. זהו סיפורה של האדלי בקסטר.

גם האדלי כמו ג'יימי ומריאן, יתומה. הוריה נהרגו כשהמטוס הקטן שלהם מתרסק, והיא גדלה על ידי דודה מיץ', שהוא – כמו וואלאס – קורבן של התמכרות. היא גדלה להיות שחקנית צעירה שמחדשת סדרת סרטים פופולריים (משהו בסגנון חמישים גוונים של אפור) בהוליווד. גם כאן, שיפסטד מעמידה נרטיב של צעירה שמנסה לפלס את דרכה בעולם שובניסטי מנצל, תוך ביקורת על עולם הקולנוע המפלה של הוליווד.

למרות העבודה המביכה-משהו שמכניסה להאדלי עשרות מיליוני דולרים, היא מחייבת אותה לצאת במסעי פרסום מייגעים. בליל הוללות היא מנפצת את הדימוי שלה שמצית – איך לא – את המדיה החברתית והאדלי מפוטרת. כדי לחזור למעגל המשחק ולהציל את המוניטין שלה היא מוכנה לגלם את חייה של הטייסת האבודה מריאן גרייבס. אט אט האדלי מוצאת את עצמה נמשכת לחפור את האמת על גורלה והיעלמותה של מריאן.

הנרטיב הזה, של האדלי בקסטר, הוא חלש יותר לטעמי, אך תופס תאוצה וטוויסטים לקראת הסוף. כי אז הסיפורים המקבילים של שתי הדמויות החזקות העולות מתוך טרגדיות הרסניות כדי לפלס את דרכן, בין 1914 ל 2014, איכשהו מתקשרים.

 

Great Circle הוא רומן ללא הפסקה, סוחף ומרתק על נשים שמתמרנות את דרכן בין מסורת לדעות קדומות כדי לזכות באישור לכישרונן בעולם גברי. זהו רומן המאוכלס בדמויות בלתי נשכחות, גורלות שמצטלבים, מרחיב אופקים, מרגש, מפתיע ובעיקר – שובר לב.

Great Circle מסתיים במשפט מתוך שיר של ריינר מריה רילקה: אני חי את חיי במעגלים מתרחבים / שמגיעים לכל העולם

 

Widening Circles

I live my life in widening circles
that reach out across the world.
I may not complete this last one
but I give myself to it.

I circle around God, around the primordial tower.
I’ve been circling for thousands of years
and I still don’t know: am I a falcon,
?a storm, or a great song

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *