Ken Follett, The Evening and the Morning, Viking, 2020
ספרות

The Evening and the Morning / Ken Follett / קן פולט / הערב והבוקר

בשנת 1989 הוציא קן פולט את הספר הראשון בטרילוגיית קינגסברידג'. אבל אני התחלתי לקרוא אותם רק בשנת 2010. חיפשתי ספר עב כרס, רומן היסטורי שאוכל לקחת איתי לטיול ארוך מאוד לארצות הברית. אז רכשתי את שני הספרים באנגלית:The Pillars of the Earth (עמודי תבל), ואת World Without End(עולם ללא קץ). אז, לא ידעתי שזו הולכת להיות טרילוגייה. כתבתי אפילו לקן פולט שכל כך אהבתי את הספרים שלו, והוא הבטיח לי שאולי זה לא נגמר.

ואז ב 2017 יצא הספר השלישי,  Column of Fire (עמוד האש), שסיים את הטרילוגייה. והנה הגיעה שנת 2020, שרבים מאיתנו היו רוצים למחוק אותה מלוח השנה, אבל בשביל הפריקוול הבא עלינו לטובה, אני, לפחות, משאירה אותה לנצח. ב 15 לספטמבר הגיע לקינדל הסאגה שמקדימה את הטרילוגיה המרשימה והסוחפת: The Evening and the Morning. אין בשורה משמחת מזו להעביר את תקופת החגים. רק חבל שהוא נגמר לי כל כך מהר.. 915 עמודים של שיכרון חושים.

The Evening and the Morning, Ken Follett, Viking, 2020

טרילוגית קינגסברידג'

על טרילוגיית קינגסברידג' כתבתי כאן. ואני חוזרת וכותבת: ניתן לקרוא גם כל אחד מהספרים בנפרד, וההנאה לא תיפגם כהוא זה..

הטרילוגיה מתחילה אי שם בשנת 1123, כשהנסיבות מובילות את טום הבנאי להשאיר את בנו במנזר בקינגסברידג' והיא מסתיימת בשנת 1605. הספרים מתארים לא רק את רוח התקופה ההיסטורית, המתחים בין הכנסיה לשלטון המלך, אלא גם את תיאור בניית הקתדרלה הגותית בקינגסברידג', מבלי להתשמש מפורשות בהגדרות אדריכליות ששימשו חוקים רק לאחר מכן.

קינגסברידג'

The Evening and the Morning מתחיל בשנת 997 ומסתיים לאחר עשר שנים. אם הטרילוגיה תיארה את בניית הקתדרלות, הרי שהפריקוול מתייחס לראשית התיישבותה של קינגסברידג', תוך שימוש בשמות עתיקים יותר של המקום והסביבה, ושל האנשים הרבים – כמרים, אצילים, איכרים, משועבדים – שמילאו תפקידים משמעותיים בחיי המקום.

קינגסברידג'
קינגסברידג'

Dreng’s Ferry

הרומן The Evening and the Morning מתחיל כשאדגר, בחור צעיר כבן שמונה עשרה, מתכנן את הבריחה שלו מהכפר הקטן Combe יחד עם אהובתו הנשואה. עם שחר הוא מגיע לחוף, שם המתין יחד עם הסירה שבנה, אבל אהובתו לא מגיעה. הוא קולט שמשהו לא תקין מתרחש ומבין שהויקינגים מגיעים אט אט אל חופי הכפר. אדגר מתלבט אל מי לרוץ קודם: אל אהובתו, אל ביתו או לרוץ למנזר ולהעיר את כל הכפר. הוא בוחר באפשרות השלישית, מזעיק את הנזירים ומאלץ אותם להאמין לו וצלצל בפעמונים כדי להזהיר את כל אנשי הכפר. הוא רץ מיד אל ביתה של אהובתו, אך מאחר את המועד.

הוא מצליח להרוג את הויקינג שרוצח את אהובתו ולוקח איתו את הגרזן, שיהווה מוטו להמשך הרומן. הוא מצליח להגיע אל בית משפחתו, אך גם שם איחר את המועד, כיוון שאביו נרצח. יחד עם אימו ושני אחיו הבוגרים יותר, הם עוברים על מקום כפרי אחר בשם Dreng’s Ferry, על שמו של הכומר המקומי המושחת והאכזרי שמפעיל מעבורת מיניאטורית כדי להעביר אנשים מגדה אחת לאחרת. Dreng’s Ferry הוא כפר זעיר עם "חצי תריסר בתים וכנסייה".

תלאות רבות מובילות את המשפחה בכלל ואת אדגר בפרט. אבל אדגר עצמאי ברוחו, חכם, חזק וכשרוני ינצל את ידיעותיו כבונה סירות. הכישורים שלו חשובים להמשך רצף טרילוגיית קינגסברידג', וליצירה המתפתחת של אנגליה בכלל, כיוון שבעתיד הוא יבנה מעבורת רצינית וגדולה יותר, ובהמשך גם יבנה גשר, שעל שמו ייקרא הכפר הקטן Kingsbridge.

קינגסברידג'
קינגסברידג' (מקור)
Kingsbridge
Kingsbridge (מקור)

Cherbourg

הנרטיב השני של הרומן The Evening and the Morning, מתייחס ל Ragna, אישה אצילה משרבורג בצרפת, שעוברת ל Shiring בעקבות נישואיה לרוזן בשם Wilwulf, נישואים הרסניים שיפגישו אותה עם אחיו של ווילוולף, Wynstan. ווינסטן הוא בישוף מושחת ואובססיבי שרודף אחרי כוח, עושר ותענוגות לא-כהניים מובהקים. יחד עם Wigelm אחיהם הנוסף, משימתם המרכזית של השניים היא להרוס את חייה של ראנה.

בין שני הנרטיבים יש חוט מקשר הלא הוא האח אלדרד, נזיר שיש לו שאיפות אינטלקטואליות להקים את הספריה הגדולה ביותר באיזור:

“One day, he dreamed, the scriptorium would be a dedicated room, warmed by a fire, where a dozen monks would labor all day at copying and illuminating.”

ראנה, היא הראשונה שתפגוש את האח אלדרד, תתרשם ממנו לטובה ותעריך את ההשכלה שלו, כיוון שהיא עצמה יודעת לקרוא ולכתוב (!) ואפילו משוחחת איתו על משוררים בני זמנם. ראנה היא לא רק אישה משכילה, היא אישה חזקה ודעתנית שיודעת לשפוט על פי חומרת הצדק ויודעת לעשות עבודתה נאמנה. היא אהובה בכל מקום שהיא מגיעה אליו, וידועה בכינוייה: דבורה, על שמה של דבורה, השופטת הראשונה בתנ"ך.

אחר כך אלדרד יפגוש גם באדגר ויתאהב בו עד מעל לראש, לצערו אהבתו של אדגר נתונה לראנה. אבל בין אלדרד, ראנה ואדגר עומד הבישוף וינסטן האכזרי, שיעשה הכל כדי להרוס כל אחד מהם. אבל הכל!

היסטוריה

כאמור, רוח התקופה היא המאבקים הבלתי פוסקים בין המלך לכנסייה. המלך אתרלד השני עסוק לא רק עם המאבקים עם הכנסייה אלא גם עם הפלישות החוזרות ונשנות של הויקינגים ממזרח ושל הוולשים ממערב, שניים שזרעו פחד ואימה בעם.

הרומן The Evening and the Morning עוסק גם, איך לא, במאבקים בתוך הכנסייה. מאבקים, סכסוכים, ירושה ומעמדות הם לב ליבו של הרומן.

פמיניזם

היצירה המחודשת של התקופה, הסכנות, המציאות הפיזית הקשה, פוליטיקה ודת – היא מפורטת למכביר ומספקת תשתית לטרילוגיית קינגסברידג'. קן פולט מצליח ליצור ציביליזציה בדיונית שמובססת על אירועים ואנשים היסטוריים אמיתיים בעולם ספרותיבאופן קצבי, נגיש, ברור ויחד עם זאת מפותל ומורכב. העולם שפולט בונה הוא עולם מפורט אך דינמי ודרמטי – כל פרק קורה משהו מחריד: אונס, רצח, הצתה, רצח תינוקות ובגידות בלי סוף; מציאות של ימי ביניים, של המאה העשירית, תוך דבקות באמונות ובדעות של אז, למשל: שנשים נכנסות להיריון רק אם הן נהנות מקיום יחסי מין.

ולמרות שעלילת The Evening and the Morning מתרחשת במאה העשירית, בימי הביניים החשוכים, ימים שבהם ההגמוניה הפטריארכלית שולטת באופן אבסולוטי, הרי שקן פולט מתאר נשים פמיניסטיות, נשים שמובילות את הנרטיב, נשים רציונליות, הוגות וחזקות. נשים שהדעתנות שלהן מהווה קריאת תיגר ממשית כמו איום ברצח, אבל רק כאן הן ממשיכות להוביל, והן אפילו יכולות להוביל את צבא העם. וגם אם זה רק נרמז ראנה בטוחה שהיא יכולה לפקד על הצבא באופן הרבה יותר מוסרי. הרמז הזה הוא גם המוטו שמוביל את פולט ברומן The Evening and the Morning ובטרילוגית קינגסברידג': נשים לא רק יכולות לפקד ולנצח הן הרבה יותר מוסריות, בחיים ובמלחמה.

התוספת של The Evening and the Morning לטרילוגיה מהווה תשתית לפרוייקטים של הבנייה, כמו בניית הקתדרלה, גשרים ומגדלים, שיתוארו בטרילוגית קינגסברידג'. אמנם הפרוייקטים קטנים יותר ומהווים בסיס וכר נרחב, אבל הם לא מרכז הסיפור.

אז נכון שיש כאן משולש אהבה ודמויות אינספור. אבל גם אם הסוף ברור לקורא, הרי שבכל זאת לפניו למעלה מ 900 עמודים, וקן פולט יודע מה לעשות עד אז, ואי אפשר להניח אותם מהיד.

The Evening and the Morning וטרילוגיית קינגסברידג' עוררו בי את הרצון לתכנן את הטיול הבא שלי, למרחבי דיבון, קטנרברי, קומבה, קינגסברידג'.

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *