The Starless Sea, Erin Morgenstern, Doublday, 2019
ספרות

The Starless Sea / Erin Morgenstern

ארין מורגנסטרן (Erin Morgenstern), ילידת 1978, היא אמנית מולטימדיה וסופרת ספרי מדע בדיוני אמריקאית. ב 2011 יצא לאור ספרה The Night Circus (בעברית: קרקס החלומות) וזיכה אותה ב  Locus Award for Best First Novel.

בשנת 2019 יצא לאור ספרה השני The Starless Sea, סיפור אהבה נצחי ופנטסטי המתרחש בעולם מחתרתי סודי – מקום של פיראטים, ציירים, אוהבים, שקרנים וספינות המפליגות על ים ללא כוכבים.

The Starless Sea, Erin Morgenstern, Doubleday, 2019

שנת המדע הבדיוני והפטנזיה שלי

השנה האחרונה, שנת 2020, תיזכר בתודעה שלנו כשנה מיוחדת: שנת הקורונה, שנת המגפה, שנה של סגר, שנה שבה הערכנו מחדש את החיים שלנו, את הזמן, את העבודה שלנו, את מערכות היחסים שלנו, את פילוסופיית החיים שלנו ואפילו את הרגלי הקריאה שלנו.

לא חשבתי שאתאהב במדע בדיוני ופנטזיה, אבל אחרי שהתיישבתי לראות את סדרת הטלויזיה (הטובה ביותר שראיתי עד כה) משחקי הכס, ונשאבתי ועברתי גם לסדרת הספרים, באו גם ספרים אחרים: The Starless Sea הוא אחד מהם.

Sweet Sorrow

ניו אנגלנד, השנה היא 2015. Zachary Ezra Rollins , בן עשרים וחמש, אוהב ספרים כמו את חייו ומסיבות קוקטייל, סטודנט לתואר שני למשחקי וידאו שעובד על התיזה שלו. הוא מבלה הרבה בספריית האוניברסיטה וקורא ספרים לפי מדפים. יום אחד הוא מוצא ספר שאין עליו שום מידע מלבד כותרתו: Sweet Sorrow. אין עליו תאריך, אין ספרים קודמים, אין שם מחבר, ואין תודות.

זכארי מתחיל לקרוא בספר ונשאב אליו, הוא מגלה שזהו ספר שמספר רגע מילדותו, סיפור המסגרת של הספר The Starless Sea. זכארי שואל את הספר והופך לאובססיבי כלפיו וכלפי התוכן שלו.

סיפור המסגרת של בנוי שלושה חלקים:

החלק הראשון

יש פיראט במרתף. הפיראט יכול להיות בנאדם, אבל גם מטאפורה. המרתף יכול להיות גם צינוק. הפיראט נמצא כאן כיוון שעשה מעשים פיראטיים שנחשבים מעשי פשע על ידי אנשים שהם לא פיראטיים שהחליטו כך. יש שומר בכניסה לצינוק והוא קורא מתוך דפים דהויים ומנסה להבין אם ההבדל בין פיראטים לגנבים זה עניין של אניות וכובעים. ויש נערה שמביאה לפיראט אוכל.

הלילה הוא הלילה האחרון לפני הגרדום (וגם הגרדום יכול להוות מטאפורה), והנערה מחפשת דרך להוציא את הפיראט מהצינוק. היא מבקשת ממנו לספר לה סיפורים.

החלק השני

רחוק מתחת לפני הארץ, מוסתר מהשמש ומהירח מעל חופי הים ללא כוכבים ישנו אוסף מבוכים של מנהרות וחדרים מלאים בסיפורים. בכל מקום יש דלתות אינספור שמובילות לסיפורים וסודות ובכל מקום יש אינספור ספרים. זהו מקום של מספרי שומרי ואוהבי סיפורים. יש כאלו שנשארים שעות או ימים ספורים לפני שהם חוזרים לעולם שממעל ויש שנשארים שבועות או שנים.

אלו שנשארים, חלקם מקדישים אעצמם למרחב הזה, למקדש של הסיפורים. זו הדרך של האקוליטים, ואלו שבחרו בדרך זו מחוייבים לבדידות במשך כמה מחזורי ירח. כשהם מסיימים, יש להם הזדמנות לעזוב את הדרך ולבחור דרך חדשה. היציאה אל הדרך החדשה היא באמצעות דלתות שמצויירות על קירות. אלו שבחרו לחזור, לא תמיד יזכרו את מה שעברו.

החלק השלישי

החלק השלישי של הסיפור הוא בעצם סיפורו של זכארי. הוא בנה של מגדת עתידות, והוא עומד מול הדלת ומהסס אם באמת לפתוח אותה. הילד, בן אחת עשרה, מחליט שלא לפתוח את הדלת, וכך, עדיין, הילד לא מצא את דרכו ל The Starless Sea.

הילד הזה, כאמור, הוא זכארי עזרא רולינס. וזכארי רוצה למסע כדי לבדוק למה הילד לא פתח את הדלת, איך הוא משתחרר משם, ואיך שומרים על הספריות העתיקות.

אחר כך יבואו גם יערות, ינשוף, שומרים, דבורים, חניתות ומפתחות.

Zachary Ezra Rollins

זכארי מוזמן למפגש של אוהבי משחקי וידאו שנושא המפגש הוא ספרים. מי שמזמינה אותו היא קייט הוקינס, חברה טובה של זכארי. במפגש הוא פוגש את דוריאן, מספר סיפורים יפהפה; את מיראבל, אישה מסתורית ששערה צבוע ורוד; ואת אלגרה, שכמו אודין (אל במיתולוגיה הנורדית) הקריבה עין לכוח הראייה. היא זו שתגלה אסון מתקרב ותנסה לסגור כל דלת כדי למנוע מזכארי לצאת למסע.

הספרייה נקלעה לאיום מצד ארגון חשאי, המכונה השומרים. המשימה שלהם היא לשמור על הידע בספרייה, והם מוכנים להשמיד אנשים (ואת הספרייה עצמה) כדי להשיג מטרה זו. לספרייה, לעומת זאת, יש ייעוד משלה: להשמיד את עצמה בתהליך דמוי עוף החול של לידה מחדש, כך שסיפוריה הנוכחיים יוכלו להסתיים וחדשים יכולים להתחיל. במאמציו להתמודד עם האפוטרופוסים, זכארי הופך מבלי לדעת לשחקן מפתח בסדר היום של הספרייה עצמה.

זה, כמובן, שולח את זכארי בחיפוש אחר The Starless Sea ומוביל אותו לצרות עם השומרים. בעזרת נושא האהבה המסתורי שלו, דוריאן, ומיראבל המוזרה, זכארי מוצא את דרכו מתחת לאדמה ומנסה לפתור את אותן השאלות כמו הקורא: מה קורה? מה המשמעות של כל הסיפורים הללו?

The Starless Sea

The Starless Sea מחולק לשישה חלקים. בכל חלק, הפרקים מתחלפים בין סיפור קטע מסיפורו של זכארי – האירועים "בזמן אמת" של הרומן – לבין הצגת אגדה או נרטיב אחר. סיפורים-אגדות אלה מגיעים מספרים שזכארי קורא בתוך הטקסט, או שהם עוקבים אחר דמויות אחרות שהן חלק מהסיפור המרכזי. אנשים, מקומות וסמלים שהוצגו בהפסקות אלה יופיעו כמציאות בהמשך "הזמן האמיתי" של הסיפור.

פסטיש (או הומאז')

The Starless Sea כתוב כמו ספר אגדה שזור חידות, היסטוריה ומיסתורין. זהו פסטיש (Pastiche), או הומאז', שבנוי סמלים ומקטעים: לפעמים כל סיפור הוא אגדה בפני עצמה, לפעמים חלק מסיפור של דמויות אחרות. The Starless Sea הוא שטיח מורכב שלעיתים נדמה שאין קשר בין הסיפורים ושלא תמיד הסמלים שמרכיבים את השטיח מפוענחים עד הסוף.

אזהרה: זהו ספר איטי, מפוענח באיטיות, אך קסום!

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *