כללי

כוחו של הכלב / תומס סוואג'

ספרו של תומס סוואג', כוחו של הכלב, יצא לאור לראשונה בשנת 1967. זהו סיפורם של שני אחים בשנות העשרים של המאה שעברה, שמתאר את מערכת היחסים המורכבת ביניהם על רקע ערבות סולט לייק סיטי, יוטה, שבארצות הברית אחרי מלחמת העולם הראשונה. זהו לא ספר שקל לקרוא בנשימה אחת, הוא מצריך נשימות רבות, הפסקות וחשיבה על רבדיו. בימים אלו הוא מעובד לסרט קולנוע

כוחו של הכלב, תומס סוואג', מחברות לספרות, 2019. תרגום: יעל אכמון

The Power of the Dog by Thomas Savage, 1967

על הספר

הפתיחה של הספר היא לא קלה לקריאה, מתואר בו תהליך גרפי של סרוס עגלים, ויתכן שהקורא ירצה להניח את הספר מידיו. אך אל לו. כדאי שימשיך, כי סירוס הוא שם המשחק, אבל לא רק הפיזי של העגלים. המסרסים הם שני אחים, פיל וג'ורג', שהם עושים הכל יחד ובשיתוף פעולה. הם אפילו ישנים יחד באותו החדר של ימי ילדותם.

פיל וג'ורג'

פיל וג'ורג' גרים בחווה שייסדו הוריהם, והם מנהלים אותה כבר עשרים וחמש שנה. פיל הוא הבכור, בן ארבעים, הוא המבריק והאינטליגנטי בין השניים, קורא ספרי מדע ואמנות, יודע להרכיב ולחבר דברים, קשוח, מחוספס, ולא משתמש בעבודה שלו בכפפות, הוא מהיר מחשבה וגם יפה תואר. הוא חד אבחנה, "עיניו חדרו את ההונאה העלובה של הטבע הנקראת הסוואה" (שם, עמ' 66), הוא ראה מעבר ליצורי הטבע, הוא ראה את העל טבעי. וכך הוא חי – צופה, מבחין, מפענח – בעוד שכולנו רואים ושוכחים (שם, עמ' 67). פיל אחראי על הצד המקצועי של החווה. ג'ורג' הוא הצעיר בשנתיים מאחיו, ולעומתו הוא איטי, יש לו מבנה גוף רחב,  ועל כן פיל יקרא לו "שמנצ'יק", הוא רך יותר באופיו, טוב לב, חוואי ובוקר בנשמתו גם אם חולמני קצת. אך הוא זה שיודע לתקשר עם הבריות ועל כן הוא אחראי השיווק והכספים של החווה. הזמן הוא אמצע שנות העשרים במאה העשרים ותומס סוואג' מפליא לתאר את התקופה באמצעות הלבוש (ליוויס), מגפי בוקרים, תיאורי המלחמה בפיהן של הדמויות, הטיפול בחווה ובעדרים.

פיטר

בעיירה סמוכה גרים ג'וני הרופא אישתו רוז ובנם פיטר. התקלות לא נעימה בין פיל לג'וני גורמת לג'וני לאבד את חייו. אישתו רוז, לא יודעת על נסיבות התאבדותו של בעלה ומחליטה לקחת את ניהול הפונדק ופיטר בנה עוזר לה. פיל וג'ורג' מגיעים לפונדק ופיל פוגע ברוז, שמופתע שהיא מעשנת ושותה. על פיטר בנה הוא חושב שהוא "סיסי" ומלצר "צרפתון" (שם, עמ' 60), ומעורר בפיל דחף להחטיף לו. ג'ורג' מנחם את רוז, ופיל מרגיש שמשהו נרקם בין אחיו לרוז "היא הייתה עשויה להיות סוף העולם" (שם, עמ' 77). אכן, פיל כחד אבחנה, מצליח לצפות את הטרגדיה שעומדת לפקוד את כולם.

ג'ורג מפתיע את פיל ומבשר לו שהוא התחתן עם רוז והיא עוברת לגור איתם בחווה. פיל ממרר את חייהם, ובהמשך מגיע גם פיטר, אך התנהגותו של פיל כלפיו משתנה. כך מתרחשת לה עלילה מורכבת שמתארת דינמיקה משפחתית שמובלת לטרגדיה, בחווה אמריקאית שבסוף שנות העשרים של המאה העשרים.

איך התנהגותו של פיטר משתנה ולמה זה משנה? מהי אותה טרגדיה הרוחשת כבר במשפטים הראשונים של הרומן? ומה קשורה כותרתו של הספר?

כאמור, סירוס הוא שם המשחק. וגם אם נשתכחה מליבכם האכזריות שבתחילת הספר, אל תדאגו היא עוד תחזור. אבל הסירוס הפיזי ברומן הוא גם מטאפורי, ושישאר לכם בבק אוף מיינד במהלך הקריאה שלכם. וגם אם לא נתחדדה המטאפורה, עברו לקרוא את אחרית הדבר מאירת העיניים של אני פרו, כותבת הנובלה "הר ברוקבק".

טריילר הסרט, כוחו של הכלב, בבימויה הנפלא של ג'יין קמפיון (משחק מצויין של דיויד קמברבאץ')

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

%d בלוגרים אהבו את זה: