ספרות

Warlight / Michael Ondaatje (מייקל אונדטייה)

ספרו החדש של מייקל אונדטייה, הוא מאסטרפיס. סיפורו של גבר שמחבר מחדש את שנות התבגרותו שהתפרקו לו.

הזמן הנוכחי הוא 1957 כשנת'ניאל בן 27 והוא חוזר אחורה בזמן לשנת 1945, ימי שלהי מלחמת העולם השנייה, והוריו שנעלמו לו באותן שנים.

Warlight, Michael Ondaatje, Alfred A. Knopf Sr, Random House, 2018

על הספר

בשנת 1945 בלונדון שאחרי הבליץ ועוד הרבה התקפות של הנאצים על העיר. נת'ניאל בן הארבע עשרה ואחותו רייצ'ל, שמבוגרת ממנו בשנה, מתבשרים שהוריהם צריכים לנסוע לסינגפור לזמן בלתי מוגבל. האב נוסע ראשון ומשאיר את האם עם הילדים ועוד מישהו שאמור לשמור עליהם בזמן היעדרם, שאותו הם מכנים The Moth (העש). העש הוא דמות אינגמטית, מסתורית ומלאת סודות.

האם טסה והילדים מבחינים שכל מיני אנשים נכנסים ויוצאים מביתם. לעיתים העש בעצמו נעלם מהבית לעיתים הוא נמצא ואף דואג לצרכיכם. אף אחד לא מבין מה בעצם מעשיו של העש. הילדים מגלים, דרך האנשים המסתוריים שמגיעים אליהם הביתה ששמו הפרטי של העש הוא וולטר. נת'ניאל אומר שהעש He was a man of many doors (עמ' 20). מה שנת'ניאל כן מצליח לגלות, זה שהעש ואימו עבדו פעם ביחד. הוא מרגיש שהעש יש מסוכן, אולי פושע.

יום אחד, רייצ'ל יורדת למרתף ומגלה שם את המזוודה עם החפצים שהאם הקפידה לארוז ברוב טקסיות והם כועסים ומבולבלים. כתוצאה מכך, רייצ'ל בורחת למשך הלילה ומאותו רגע היא הופכת להיות אפילפטית. באותו ערב נת'ניאל והעש יושבים לשיחה והעש מזכיר לנת'ניאל שהיה לו פעם חתול. הוא מספר לו את הסיפור, שאביו – שהיה לא יציב בנפשו – הרג בסופו של דבר את החתול וזה כל כך הכאיב לנת'ניאל שהוא ברח מהבית ועבר לגור ללילה אחד אצל גבר. כשנת'ניאל שואל אותו איך הוא יודע את הסיפור הזה, העש אומר לו: אני הוא האיש. הסיפור הזה, אגב, הוא רפרנס לסיפור אחר של אונדטייה – The Cat's Table משנת 2011.

כך חייו של הנער ממשיכים כמלאי הרפתקאות, סודות, ואנשים מוזרים שנכנסים ויוצאים מהבית. בינתיים, נת'ניאל מגלה שאימו חיה חיים כפולים כמרגלת. העש מציע לנער להתחיל לעבוד, והוא מתחיל בשורת מקומות עבודה, ביניהם הוא מכיר את אהבת חייו, אגנס.

החלק הראשון של הספר נמשך על פני מאת העמודים הראשונים. אני מודה שהם איטיים, לעיתים עד כדי רצון להוריד את הספר מהיד, חלק שהוא יותר "אוירה" והמון המון רמזים.

רייצ'ל ונת'ניאל נלקחים וכל אחד מובל למקום אחר. לחיים חדשים

אבל אז מגיע החלק השני..

החלק השני של הספר פוגש את הקורא בשנת 1957, כשנת'ניאל בן 27. הוא חוזר ללונדון, כדי לרכוש אחוזה שמסביבה חומה. הוא עצמו עובד במודיעין הבריטי, ומתבקש לבדוק מסמכים מהעבר. הוא גם נחוש לגלות פרטים על אימו, רוז, שנעלמה מחייהם הופיעה שוב וסימנים מוזרים מתגלים בגופה.

כך, נת'ניאל חושף פרטים על הטבח ביוגוסלביה ועוד פרטים סמויים וחסויים של היסטוריה של בגידה ונקמה.

כל הפרטים ברומן, שבתחילה נראים כתלושים ולא מובנים, חוברים יחד לעלילה מהודקת, ממוקדת יותר. נראה כי קורפוס הכתיבה של מייקל אונדטייה עוסק בזיכרון, בשברי זיכרונות, מילוי חללים בתמונות, מטאפורות והניסיון לאחד הכל לכדי תמונה אחת שלמה.

נפלא!

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *