טיולים ספרות ספריות וחנויות ספרים בעולם

איסטנבול, טורקיה


מדהים לגלות כמה חנויות, ירידים ושווקים לספרים יש באיסטנבול. פשוט מדהים ומעורר אהדה!

כי איפה שיש ספרים, יש תרבות!

ו… חכו לסוף – לדובדבן שבקצפת

בשדרות איסטיקלל (שדרות העצמאות), רחובה הראשי של איסטנבול, רחוב הקניות הגדול שבסופו נמצאת כיכר טקסים, יש כמה וכמה חנויות ספרים מעניינות, צבעוניות ומזמינות:

"מפיסטו" היא חנות ספרים עם שם מוזר, אבל בכל פעם שעברנו משם מוזיקה בקעה בקול גבוה, לא מעיק, ובהחלט גורם למשוטט להתסקן ולהיכנס

חנות נוספת באותה שדרה, היא חנות שהסדר בה מעורר השתאות (יש לנו מה ללמוד)

תראו איזה יופי

לסופר הזה ולטורקיה שלו, עוד נחזור (הוא הדובדבן שבקצפת)

וזו כבר חנות אחרת, חנות לספרים עתיקים

חנות אחרת, שהעיצוב שלה מזמין מאוד, מחמם את הלב

חנות לספרי קדושה

אחד הטיולים שלנו היה לגארנד באזאר. הוא עצום, מלא סמטאות, כל סמטא "מתמחה" ב"נושא" אחר: סטמא של תיקים, סמטא של בגדי נשים וכו. בתוך הבאזאר, באחת הסמטאות הקטנות, שקשה מאוד למצוא אותה (תשאלו את הרוכלים, הם מכירים), נמצא שוק הספרים העתיק. תמצאו שם ספרים באנגלית, בטורקית, על ההיסטוריה של טורקיה, אפילו ספריו של יובל נח הררי בטורקית. קשה לעמוד בפיתוי..

בדרך חזרה ליד כנסיית סן סטפן של הבולגרים, מצאתי גם את הספריה לנשים עובדות

והנה הגענו לדובדבן שבקצפת:

על ההחלטה שלי לטוס דווקא לאיסטנבול, כתבתי כאן.

כן, אורחן פאמוק, האיש בתמונה לעיל, הוא אחד הסופרים האהובים עליי (על ספרו שלג ו A Strangeness in My Mind) . וכן, זה היה טיול בעקבות ספר, ולא רק שלו. עולמה של אליף שאפאק, עוד סופרת טורקיה, סקרן אותי לא פחות וגם עליה כתבתי לא פעם (כבוד, שוליית הארכיטקט, ארבעים החוקים של האהבה, שלוש בנות חווה, Ten Minutes 38 Seconds in This Strange World), ואפילו כתבתי עליה עבודה באוניברסיטה.

אז נכון, כתבתי עליו גם בפוסט לעיל, אבל הנה אני מוסיפה גם כאן:

בשנת 2008 יצא לאור ספרו של אורחאן פאמוק (חתן פרס נובל לספרות 2006), מוזיאון התמימות. סיפורו של כאמל, ממוצא משפחתי עשיר, שהתאהב בפוסון, ממוצא משפחתי עני, בשל אהבתו החליט כמאל לאסוף פריטים שקשורים אל אהובתו. בשנת 2012, החליט אורחאן פאמוק להקים מוזיאון אמיתי, מוזיאון התמימות, שמוקדש לסיפור. אבל סיפור אהבתם של כאמל ופוסון הוא משל לסיפור אהבתו של פאמוק לאיסטנבול, הפריטים שכאמל אסף, הם בעצם הפריטים שמעצבים את העיר איסטנבול של שנות השבעים. המוזיאון נמצא בבניין אדום ברחוב נסתר (אך קל למוצאו) והוא בנוי שלוש קומות, כפרקי הספר.

Facebook Comments Box

אודותMeirav

סוכנת תרבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

%d בלוגרים אהבו את זה: